Pimax 8K

Na Kickstarterze można zamawiać dwie nowe wersje chińskich gogli Pimax – 8K i 5K.

Chińska firma Pimax wystartowała ze zbiórką crowdfundingową na Kickstarterze mającą na celu sfinansowanie pierwszych egzemplarzy dwóch nowych modeli gogli wirtualnej rzeczywistości zwanych Pimax 8K i Pimax 5K. Urządzenia charakteryzują się wysoką rozdzielczością ekranu oraz szerokim polem widzenia, parametrami niespotykanymi jeszcze wśród podobnych produktów dostępnych w powszechnej sprzedaży.

Oba modele są następcą średnio udanego Pimaxa 4K, który zadebiutował w ubiegłym roku. Pimax 8K może pochwalić się podwójnym ekranem CLPL (LED) o rozdzielczości 3840×2160 (dla porównania Pimax 4K posiada 2x 1920×2160, natomiast Oculus Rift i HTC Vive jedynie 2x 1080×1200). Znacznej poprawie uległo także pole widzenia, które powiększono ze 110 do imponujących 200 stopni oraz częstotliwość odświeżania (z 60 do 90Hz).

Z kolei model Pimax 5K charakteryzuje się podwójnym wyświetlaczem OLED o rozdzielczości 2560×1440, posiada jednak taki sam FOV (200 stopni) i odświeżanie (90Hz).

W porównaniu do gogli Pimax 4K, które wizualnie prezentują się podobnie do Oculus Rift, nowy headset z wyglądu przypomina projekt StarVR. Jeżeli zaś chodzi o mocowanie na głowie twórcy urządzenia zdecydowali się na rozwiązanie zbliżone do niezwykle wygodnego patentu zastosowanego przez producentów PlayStation VR. Całość wygląda dosyć masywnie, jednak osoby, które miały okazję założyć headset na głowę twierdzą, że jest lżejszy niż mogłoby się wydawać.

Nowe Pimaxy współpracować będą z opracowanym przez Valve systemem trackingu SteamVR Lighthouse, aczkolwiek nie będzie on wymagany do działania gogli, bowiem twórcy opracowali także własny system śledzenia. Interesująco prezentuje się także kwestia dostępu do VR-owych treści, które uruchomimy nie tylko z oficjalnego sklepu PiHome, lecz także ze Steama i Oculus Store.

Mając w pamięci jak wiele mocy obliczeniowej potrzebuje Rift i Vive, zapewne zastanawiacie się jakie parametry powinien posiadać komputer potrafiący udźwignąć nowego Pimaxa. Firma rekomenduje podwójne układy graficzne GeForce GTX 1070 lub AMD R9 Nano choć z goglami powinna poradzić sobie także i karta GTX 980.

Autorzy oprogramowania opracowali technikę zwaną ‚Brain-warp’, która obniża zapotrzebowanie uciekając się do pewnej sztuczki mającej na celu oszukać nasz mózg. Renderowany obraz wyświetlany jest naprzemiennie dla każdego oka, raz dla jednego, raz dla drugiego. Według producentów opóźnienia są na tyle niskie a częstotliwość wysoka, że użytkownicy gogli nie są w stanie zauważyć różnicy, co w pewnym stopniu potwierdzają osoby mające okazję przetestować headset na targach.

Wczesne wersje Pimaxów wycenione zostały na 349$ (Pimax 5K) i 449$ (Pimax 8K). Ich dostawa planowana jest na styczeń przyszłego roku. Zainteresowanych odsyłamy na stronę zbiórki na Kickstarterze, na której już po godzinie i 15 minutach udało się uzyskać zadeklarowany próg wymagany do sfinansowania projektu.