Pimax 8K

Na Kickstarterze można zamawiać dwie nowe wersje chińskich gogli Pimax – 8K i 5K.

Chińska firma Pimax wystartowała ze zbiórką crowdfundingową na Kickstarterze mającą na celu sfinansowanie pierwszych egzemplarzy dwóch nowych modeli gogli wirtualnej rzeczywistości zwanych Pimax 8K i Pimax 5K. Urządzenia charakteryzują się wysoką rozdzielczością ekranu oraz szerokim polem widzenia, parametrami niespotykanymi jeszcze wśród podobnych produktów dostępnych w powszechnej sprzedaży.

Oba modele są następcą średnio udanego Pimaxa 4K, który zadebiutował w ubiegłym roku. Pimax 8K może pochwalić się podwójnym ekranem CLPL (LED) o rozdzielczości 3840×2160 (dla porównania Pimax 4K posiada 2x 1920×2160, natomiast Oculus Rift i HTC Vive jedynie 2x 1080×1200). Znacznej poprawie uległo także pole widzenia, które powiększono ze 110 do imponujących 200 stopni oraz częstotliwość odświeżania (z 60 do 90Hz).

Z kolei model Pimax 5K charakteryzuje się podwójnym wyświetlaczem OLED o rozdzielczości 2560×1440, posiada jednak taki sam FOV (200 stopni) i odświeżanie (90Hz).

W porównaniu do gogli Pimax 4K, które wizualnie prezentują się podobnie do Oculus Rift, nowy headset z wyglądu przypomina projekt StarVR. Jeżeli zaś chodzi o mocowanie na głowie twórcy urządzenia zdecydowali się na rozwiązanie zbliżone do niezwykle wygodnego patentu zastosowanego przez producentów PlayStation VR. Całość wygląda dosyć masywnie, jednak osoby, które miały okazję założyć headset na głowę twierdzą, że jest lżejszy niż mogłoby się wydawać.

Nowe Pimaxy współpracować będą z opracowanym przez Valve systemem trackingu SteamVR Lighthouse, aczkolwiek nie będzie on wymagany do działania gogli, bowiem twórcy opracowali także własny system śledzenia. Interesująco prezentuje się także kwestia dostępu do VR-owych treści, które uruchomimy nie tylko z oficjalnego sklepu PiHome, lecz także ze Steama i Oculus Store.

Mając w pamięci jak wiele mocy obliczeniowej potrzebuje Rift i Vive, zapewne zastanawiacie się jakie parametry powinien posiadać komputer potrafiący udźwignąć nowego Pimaxa. Firma rekomenduje podwójne układy graficzne GeForce GTX 1070 lub AMD R9 Nano choć z goglami powinna poradzić sobie także i karta GTX 980.

Autorzy oprogramowania opracowali technikę zwaną ‚Brain-warp’, która obniża zapotrzebowanie uciekając się do pewnej sztuczki mającej na celu oszukać nasz mózg. Renderowany obraz wyświetlany jest naprzemiennie dla każdego oka, raz dla jednego, raz dla drugiego. Według producentów opóźnienia są na tyle niskie a częstotliwość wysoka, że użytkownicy gogli nie są w stanie zauważyć różnicy, co w pewnym stopniu potwierdzają osoby mające okazję przetestować headset na targach.

Wczesne wersje Pimaxów wycenione zostały na 349$ (Pimax 5K) i 449$ (Pimax 8K). Ich dostawa planowana jest na styczeń przyszłego roku. Zainteresowanych odsyłamy na stronę zbiórki na Kickstarterze, na której już po godzinie i 15 minutach udało się uzyskać zadeklarowany próg wymagany do sfinansowania projektu.

 • MW

  Produkt ciekawy, ale wydawać w ciemno 4k – bez sensu. Trzeba poczekać na prawdziwe recenzje, bo coś to za słodko wygląda na papierze. W porównaniu do obecnych urządzeń 4ro-krotnośc rozdzielczości, dwukrotność pola widzenia, kontrolery i ‚full-room experience’ i mniejsze wymagania od PCta – i to wszystko za cenę połowę mniejszą niż VIVE? Hmm… Będzie hit, albo…

  • Bahus

   Nie wydawać 4K. Dolar stoi po 3,56zł za model 8K X wydajesz 699$ czyli niecałe 2,5 tysiąca.

 • Bahus

  Krótko… BIORĘ.. jak tylko znajdą się w moim zasięgu. Najważniejsze dla mnie pytanie jest jeszcze jedno… Jakich soczewek użyli bo jak fresnela to bagno… Liczę na to że obraz będzie ostry w całym polu widzenia. I jeszcze jedno. Czy 8K i 5K mają ten sam problem z ciemniejszymi ekranami od rifta i vive co miał Pimax 4K. Jeśli nie to pozamiatają rynek.

  • twattermaster

   Headset posiada ekrany LCD a nie OLED jak w przypadku Rifta czy Vive. Obraz jest wyrazne ostrzejszy ale screendoor nadal jest obecny. Ma troche inny wzor jako ze jest to jakies niestandatdowy LCD – blizej mu do pentile niz siatki rgb. Plusem jest ze udalo im sie osiagnac low persistence – czyli ze nie rozmywa obrazu przy ruszaniu glowa. Soczewki sa fresnela ale podobno god rays sa duzo mniejsze niz w Rifcie/Vive (podobno to jakies hybrydowe soczewki- brak wiecej info). Obraz rozmyty I znieksztalcony nieco w peryferii.
   Headset podobno wygodny I lekki. Duzo miejsca w srodku na okulary. Minusem jest brak mechaniczej regulacji IPD a tylko w aplikacji (ja mam 71mm wiec troche kicha) Ma wspolpracowac z kontrolerami, stacjami lighthouse’ami I SteamVR bez problem.
   Wersja z natywnym wysietlanie 8K wymagajacja dwoch kabli DP dopiero w planach.
   Producent planuje duzo dodatkowych akcesoriow jak – leap motion, symulacje zapachow, wlasne kontrolery (prototypy wygladajace jak vive wandy troche do bani), wlasne stacje lighthouse, wkladki korekcyjne, sledzenie oczu I takie tam bajery – jak dla mnie to taka lista zyczen I raczej bym patrzyl na to z przymrozeniem oka.

   Wiecej tutaj: https://youtu.be/JuVWs9IZIvk

   • Piotrek

    8K to LCD, ale 5K będzie OLED

 • Piotrek

  Zapomnieliście dodać, że wersja 5K to Oled 2560×1440 x 2 panele (po jednym na oko jak 8K).
  Obraz w ruchu paradoksalnie pewnie będzie lepszy niż 8K na LCD. Na razie niestety jak weźmiesz coś ze Steam, to bedzie jak w TV gdy dany obraz 4×3 i „inteligentnie” rozciągniesz na 16×9 (w środku geometria ok, ale im dalej do peripheral vision, tym bardziej rozciągnięte), więc nie jest tak różowo – ja nie kupuję/czekam na Gen2 od Vive/Oculus.
  Więcej znajdziecie tu:
  https://youtu.be/JuVWs9IZIvk

  • Zaktualizowaliśmy artykuł o rodzaje wyświetlaczy. Pozdrawiamy.

  • Bahus

   Miałeś to na głowie ? Jakoś nie wydaje mi się żeby w ten sposób postąpili, zwyczajnie zwiększony FOV. Dla przykładu gry pod oculusa zajmują jego cały FOV bez względu na to jak wyświetlany jest obraz na ekranie w komputerze. Wydaje mi się że skalowanie ogarnie wewnętrzny sterownik. To nie panscan tylko DPI to raz a dwa jak wspomniałem to sterownik zarządza sprzętem. Na DK2 na przykład powinieneś mieć według tego co mówisz wycinek środka ekranu i nic więcej. Wiem że proporcje ale nie popełniliby chyba aż takiego byka…

   • Piotrek

    Zobacz ten film który zamieściłem (PROJECTIONS, Episode 24) Tam właśnie o tym mówią. Wszystko pięknie w środku, a potem geometria się rozjeżdża, żeby wypełnić te 200° FOV. Jest lepiej, bo jednak coś tam wypełnia pustkę po bokach (jaka jest w Vive i Oculus), ale wszystko dobrze jak patrzysz na środek i obracasz głowę. Spróbuj „rozejrzeć się oczami bez ruchu głowy” i geometria (rozmycie) po byku. Nie ma innej opcji. Wewnętrzne skalowanie sprzętu musi to jakoś wypełnić i wypełnia. Niestety, wszystko na Steamie jest pisane pod 110° i dopóki to się nie zmieni (a zmieni się jak będą Steamowe gogle z 200° FOV), dopóty bedziesz miał te rozmycia, o którym rozmawiają z developerom tych gogli w powyższym filmie.

    • Bahus

     Odpal sobie nowy project cars 2 w VR i pobaw rozdzielczościami. Najwyraźniej skalowanie widać na znaczkach przy uruchamianiu się gry. Jak wbijesz rozdziałkę dobrze skalowaną do CV1/Vive to jest OK ale da się też wbić większą wtedy obraz jest rozciągnięty w pionie. Znaczki są wydłużone. Świadczy to o czymś ;)…

 • Paweł Wołk

  tylko kiedy GPU dociągną do wymagań tego chyba poczekam na 2 generację Oculusa