Dobra wiadomość dla twórców gier VR na mobilną platformę Oculusa.

Podczas tegorocznych targów CES firma Xiaomi poinformowała o nawiązania współpracy z Oculus VR, w ramach której powstanie headset o nazwie Xiaomi Mi VR Standalone. Urządzenie jest odpowiednikiem samodzielnych gogli Oculus Go mających zadebiutować na początku tego roku, aczkolwiek sprzedawane będzie wyłącznie na rynku chińskim.

Jedyną faktyczną różnicą będzie dostęp do VR-owych treści. Podczas gdy Oculus Go otrzyma akces do mobilnej wersji Oculus Store, czyli tej samej platformy co gogle Samsung Gear VR, headset Mi VR współpracować będzie z cyfrowym sklepem Xiaomi. Co istotne Xiaomi Mi VR opierać się będzie na mobilnym SDK Oculusa. Ma to duże znaczenie dla chińskich graczy, ale i dla deweloperów VR-owych gier i aplikacji.

Współpraca z Oculus Mobile SDK oznacza, iż twórcy oprogramowania na gogle Samsung Gear VR oraz Oculus Go będą mogli w prosty sposób uruchomić sprzedaż swoich produkcji na rynku chińskim. A jest to gra warta świeczki. Poprzednie modele headsetów chińskiej firmy, m.in. Xiaomi Mi VR Play rozeszły się w nakładzie 1,2 miliona egzemplarzy.

Aby zachęcić do takiego działania Chińczycy planują zrezygnować z udziału w przychodach przez cały 2018 rok. Jedynym warunkiem jest pełna lokalizacja danego tytułu, aczkolwiek producent Mi VR zaoferuje wsparcie w zakresie tłumaczenia wszystkim zainteresowanym. Dotychczasowy model zakłada podział zysków 70%/30% (deweloperzy/Xiaomi).

Oculus Go

Xiaomi Mi VR Standalone, podobnie jak Oculus Go, wyposażony zostanie w wyświetlacz LED o rozdzielczości QHD (2560 x 1440), a także nowej generacji soczewki Oculusa. Na pokładzie samodzielnego headsetu znajdziemy ponadto procesor Qualcomm Snapdragon 821 oraz 32/64 GB pamięci wewnętrznej.

Gogle Xiaomi mają pojawić się w sprzedaży w Chinach w tym samym czasie co Oculus Go, którego premiera planowana jest na początek tego roku.