21 maja 2024

vrhunters.pl

Portal wirtualnej rzeczywistości

Google dodaje tryb „Virtual Reality Street View” dla Google Maps na Androida

2 min read

Wraz z nieoczekiwaną premierą kartonowych wirtualnych gogli Google Cardboard, amerykański gigant internetowy poinformował, że chce postawić na szybki rozwój rozwiązań wirtualnej rzeczywistości na Androidzie. Oprócz schematu pomocnego przy własnej konstrukcji urządzenia oraz specjalnej aplikacji dostępnej bezpłatnie w sklepie Google Play, firma zaktualizowała wersję oprogramowania Google Maps. Najważniejszą zmianą jest dodanie trybu VR dla widoku z ulicy „Street View”.

Najnowsza wersja map pozwala na wirtualne zwiedzenie każdego miejsca, które oferuje w/w usługa, a nie jest ich mało. Google Street View oferuje 360-stopniowy „widok z ulicy” znacznej części miejsc na całej ziemi, począwszy od lokalnych dróg, popularnych atrakcji turystycznych, stadionów czy szlaków górskich po wnętrza najpopularniejszych muzeów i obiektów historycznych.

schemat google cardboard

Już wcześniej dostęp do wirtualnych wycieczek w Google Street View mieli użytkownicy Oculus Rift DK1 poprzez specjalną stronę internetową. Teraz tego samego może doświadczyć każdy, kto posiada smartfona wyposażonego w Androida. Jak zapewniają twórcy kartonowych gogli, aby doświadczyć uczucia immersji nie potrzeba wcale korzystać z ich produktu. Wystarczy jakikolwiek adapter VR do smartfona opartego na ich systemie operacyjnym. Niestety użytkownicy iOS od Apple nie będą mogli skorzystać z nowych funkcji. Ostania wersja aplikacji nie obejmuje trybu „VR Street View”, co jest spowodowane prawdopodobnie tym, iż Google nie chce robić konkurencji swoim rozwiązaniom dla wirtualnej rzeczywistości opartym na Androidzie.

Firma uruchomiła projekt kartonowych gogli Cardboard w zeszłym tygodniu podczas corocznej konferencji dla deweloperów Google I/O 2014, gdzie każdy uczestnik imprezy otrzymał darmowy zestaw do samodzielnego montażu. Aby stworzyć własny zestaw potrzebować będziemy kartonu, soczewek o ogniskowej 40mm, rzep, magnesy oraz gumkę recepturkę. Następnie, dzięki opublikowanej instrukcji, musimy to wszystko złożyć tak, aby powstały kartonowe gogle z miejscem, w które włożymy naszego smartfona.

https://youtube.com/watch?v=1Zm0fS7fbeU

Jeżeli nie chce wam się samodzielnie kompletować akcesoriów potrzebnych do złożenia Cardboarda, na tej stronie można za niecałe 20$ zamówić zestaw gotowych do złożenia elementów. Całość należy złożyć w taki sposób, by powstały gotowe do założenia okulary, w które włożymy też nasz smarfon, bo to on będzie wyświetlał nam obraz rzeczywistości rozszerzonej.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.