Google zapowiada Lenovo Mirage i Yi Horizon – pierwsze dwa konsumenckie modele kamer VR180º.

Jak wynika z informacji ujawnionych jakiś czas temu przez serwis YouTube, osoby oglądające filmy w formacie 360-stopni aż 75% czasu spędzają na obserwowaniu wyłącznie 90-stopniowego fragmentu domyślnie ustawionego przez producenta nagrania, a jedynie 20% spogląda za siebie. W związku z tym firma Google w czerwcu ubiegłego roku wprowadziła na YouTube nowy format zwany VR180, który powstał we współpracy z twórcami mobilnej platformy Google Daydream VR.

Podczas odbywających się właśnie w Las Vegas targów CES 2018 gigant z Menlo Park poszedł o krok dalej i zaprezentował dwa konsumenckie modele kamer stereoskopowych rejestrujących obraz w 180-stopniach. Urządzenia zostały wyprodukowane przez firmę Lenovo oraz chińską firmę YI Technology specjalizującą się w produkcji kamer sportowych i samochodowych.

Lenovo Mirage oraz Yi Horizon to pierwsze kamery VR180, które przeznaczone są na rynek konsumencki. Urządzenia oprócz rejestracji obrazu są w stanie także strumieniować wideo w formacie 180º 3D.

Według Google kamery Lenovo Mirage i Yi Horizon trafią do sprzedaży na wiosnę. Ich ceny zostaną ujawnione w późniejszym czasie. W tym roku zadebiutuje także „półsferyczna” kamera VR180 od firmy LG.

 • LOBO

  No i słusznie. Zawsze uważałem, że wideo 360 stopni VR po pierwsze jest za słabe jakościowo (Full HD, 4K) a po drugie nie praktyczne. Lepiej skupić się na stworzeniu kamerek 180 8K lub może nawet kiedyś 16K. Ostatnio testowo pobrałem koncert jakiejś piosenkarki w 180 4K – jakościowo było jeszcze tak sobie ale 180 w zupełności wystarczało, było widać całą scenę i siedzącą część publiczności po bokach i tyle.

  • Bahus

   360 stopni sprawdza się ale tylko i wyłącznie jeśli złożysz materiał z kilku kamer. Na wycieczki po górach nie ma nic lepszego. Statyczne ujęcia też najlepiej wychodzą w 360 stopniach. Z kilku kamer możesz sobie złożyć nawet 16K o ile masz dobry materiał i wydajny sprzęt.
   Nie zmienia to faktu że 180 stopni w dobrej jakości jest o wiele lepszym wyborem niż 360 w gorszej. Niestety FOV to nie wszystko, biterate jest równie ważny.

  • Atakitamitu

   Jak jest obraz 360 w rozdzielczosci 8k lub wiecej 3d, to jest miazga. Takich materialow jest nie wiele. Pewnie ze material 360 z taniej kamerki to…. lepiej zeby wcale nie powstal. I lepiej wtedy ogladnac material 180 pod warunkiem ze jest nakrecony dobrym sprzetem, bo znow – jak zostal nakrecony tanim sprzetem, to tak jak w przypadku 360 slabej jakosci – lepiej zeby nigdy nie powstal….