Google zaprezentowało „wewnętrzny GPS” – technologię będącą rozszerzeniem AR-owej platformy Project Tango.

Jedną z nowości ujawnionych przez firmę Google podczas konferencji dla deweloperów I/O 2017 jest system Visual Positioning Service (VPS) będący rozszerzeniem możliwości platformy rozszerzonej rzeczywistości Google Tango. Nowa usługa jest czymś w rodzaju systemu nawigacyjnego dla wnętrz będącego połączeniem Google Maps z technologią rozpoznawania obrazów.

Przedstawiciel firmy wytłumaczył działanie VPS na przykładzie wizyty w sklepie. System uruchomiony na urządzeniu wspierającym Tango będzie w stanie uzyskać bardzo precyzyjną lokalizację miejsca, w który się znajdujemy i bezpośrednio poprowadzi nas (na podstawie wcześniej zgromadzonych danych) np. do poszukiwanego produktu.

Jak możecie zobaczyć na poniższym materiale prezentującym sposób w jaki VPS rozpoznaje najbliższe otoczenie, będzie to taki wewnętrzny system GPS niewymagający do działania sygnału z satelit. Ich rolę przejmą kamery głębi pozwalające urządzeniom Tango widzieć w trzech wymiarach.

Project Tango to opracowywana już od dłuższego czasu technologia potrafiąca mapować otoczenie i przekształcać je na modele 3D. Opiera się ona na połączeniu rozwiązań sprzętowych i programowych wykorzystujących wbudowaną w telefon kamerę, czujniki głębokości oraz algorytmy będące w stanie określić położenie urządzenia w przestrzeni.

Według Google rozpoznawanie obrazów i tracking 3D staną się wkrótce istotną częścią mobilnych doświadczeń, począwszy od rozwiązań nawigacyjnych po robotykę. Jednym z ważniejszych zastosowań będzie edukacja. Jeszcze w tym roku AR-owa funkcjonalność ma zostać dodana do Google Expeditions – VR-owej aplikacji przeznaczonej dla szkół, wydanej ze wsparciem gogli typu Cardboard. Prowadzone przy jej pomocy lekcje mają stać się dla uczniów bardziej angażujące i interesujące.

W tej chwili nie wiadomo kiedy możemy spodziewać się wdrożenia systemu VPS w produktach konsumenckich, ponieważ firma z Mountain View nadal nad nim pracuje. Jedynym obecnie smartfonem kompatybilnym z Google Tango jest Lenovo Phab 2 Pro, który zadebiutował pod koniec ubiegłego roku. Podczas konferencji Google potwierdziło premierę drugiego, którym będzie zapowiadany wcześniej Asus Zenfone AR. Pojawi się on w sprzedaży latem.

W ubiegłym roku Google zorganizowało konkurs, w którym nagrodzono najlepsze pomysły w wykorzystujące technologię Project Tango. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.