Google Street View VR

360-stopniowe zdjęcia Google Street View dostępne w aplikacji Google Earth VR.

Pojawiła się kolejna aktualizacja VR-owej wersji aplikacji Google Earth umożliwiającej wirtualne zwiedzane różnych zakątków naszej planety. Od teraz oprócz oglądania świata z perspektywy lotu ptaka możemy także „stanąć” na ziemi. Oprogramowanie wzbogaciło się bowiem o dostęp do milionów sferycznych zdjęć zrealizowanych w formacie 360-stopni, które wykonano z poziomu ulicy w ramach usługi Google Street View.

Aby wejść w tego typu zdjęcie należy przybliżyć się do wybranego miejsca. O ile dana lokalizacja została sfotografowana przez Google, na na lewym kontrolerze wyświetli się nam sfera, którą następnie należy skierować w stronę głowy. W tym momencie zostaniemy przeniesieni do centrum 360-stopniowej panoramy.

Sferyczny „widok z ulicy” dostępny jest na znacznej części miejsc na całej ziemi, począwszy od lokalnych dróg, popularnych atrakcji turystycznych, stadionów, czy szlaków górskich po wnętrza najpopularniejszych muzeów i obiektów historycznych. Usługa, która wystartowała 10 lat temu, początkowo umożliwiała zwiedzenie jedynie kilku największych amerykańskich miast.

Obecnie dostępna jest już na wszystkich kontynentach, łącznie z Antarktydą. Za jej pomocą wirtualnie zwiedzimy m.in. amazońską dżunglę, Himalaje, Dubaj, Grenlandię, Bangladesz czy też egzotyczne zakątki Rosji. W lipcu usługa wzbogaciła się o 360-stopniowe zdjęcia wykonane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Wśród sfer dostępnych w Earth VR znajdziemy także prywatne zdjęcia 360º opublikowane przez internautów.

Aplikacja Google Earth VR dostępna jest do pobrania bezpłatnie na platformie Steam oraz w Oculus Store.

 • Piotrek

  Świetnie, na to czekałem 🙂

 • Bahus

  Nareszcie… tego BARDZO brakowało. No to nadszedł czas na wycieczki przed wycieczką. Czekam jeszcze kiedy zaprzęgną do pracy drony albo inne ustrojstwo i ogarną szlaki górskie. Dzięki temu można by sobie świetnie zaplanować trasy widokowe. Najważniejsze jednak że jest postęp.

 • Yelon

  Dobra wiadomość, szkoda że jak już się wejdzie w sferę to nie można przeskakiwać na kolejne zdjęcie tak jak to można zrobić w przeglądarce. Chyba że ja tego nie wiem a jest jakiś sposób.

 • Bahus

  Dobra, przemieliłem temat. Opcji jest kilka. Po pierwsze do zabawy niezbędny jest Touch, ale to normalka. Do standardowego przemieszczania doszła faktycznie opcja street view. Możemy ją użyć dwojako. Albo na mapie 3D ustawiamy swoją pozycję i klikamy na bańkę z miniaturą street view nad lewym kontrolerem, wówczas mamy możliwość przytrzymując trigger na prawym kontrolerze obracać się i rozglądać. Faktycznie nie ma wtedy możliwości przemieszczania się w trybie street view. Aby wyjść z tego trybu klikamy na krzyżyku w bańce nad lewym kontrolerem.
  Można też wykorzystać opcję drugą. Jeśli przybliżymy kontroler do głowy bańka się powiększa i mamy w miarę duży podgląd street view ale nadal możemy prawym kontrolerem przemieszczać się po mapie 3D. Największa bania jest jednak wtedy kiedy włożymy sobie w bańkę głowę ;D … wówczas z automatu przenosi nas do street view, przy czym nie możemy się obracać prawym kontrolerem. Bańkę z głowy ściągamy tak samo jak ją założyliśmy. Dla mnie genialnie pomyślane…

 • twattermaster

  Spedzialem wczoraj chyba az za duzo czasu zwiedzajac! Brawo Google, super update.

  Zapomnieliscie wspomniec o opcji Human Scale! Jak dla mnie bardzo fajna opcja. Daje mozliwosc przeskoku widoku z wersji „miniaturek” do skali 1:1.

  • xXx

   Jedyny minus to brak możliwości chwytania i przesuwania terenu jak masz włączone „human scale”. Poza tym rewelacja – też spędziłem w tym programie spooooro czasu 🙂

 • Oskar

  To jest genialne. Mam nadzieję że apka będzie się rozwijać. Przydałyby się zdjęcia 360 w 3D no i oczywiście multiplayer żebyśmy mogli zwiedzać świat z przyjaciółmi lub przypadkowymi ludźmi. To by było coś.