fot. uploadvr.com

Noah Falstein – główny projektant gier Google – poprowadził podczas GDC 2015 sesję zatytułowaną „Transmogrified Reality”, podczas której zaprezentował wizję „rzeczywistości przekształconej”. Noah opisuje technologię TR jako rezultat współpracy różnych aktualnie rozwijanych nowych technologii takich jak: Virtual Reality, Augmented Reality, headsetów VR/AR oraz szybkich procesorów. Postępy w tej dziedzinie zaprezentował na przykładzie Project Tango.

Czasownik „Transmogrified” oznacza przekształcenie czegoś w zaskakujący lub „magiczny” sposób. Idea Project Tango w głównej mierze polega właśnie na przekształcaniu, w tym przypadku rzeczywistego pomieszczenia, w którym znajduje się użytkownik. System używa pary kamer, dzięki którym jest wstanie wykonać kilka „magicznych” rzeczy.

Urządzenie, które w postaci tabletu dopiero wkrótce pojawi się na rynku, potrafi mapować otoczenie i przekształcać je na modele 3D. Powstałe podczas tego działania wirtualne makiety zadziwiają swoją dokładnością oraz szybkością z jaką zostały wykonane. Docelowo Project Tango będzie mógł na bieżąco wykonać siatkę 3D pomieszczenia, w którym zostanie użyty. Pozwoli to na tworzenie rzeczywistości rozszerzonej na urządzeniach przenośnych, ale w przyszłości mogłoby również pomóc np. osobom niewidomym lub też samodzielnie poruszającym się robotom. Co oczywiste wszystko i tak będzie zależeć od pomysłowości deweloperów tworzących innowacyjne oprogramowanie.

Możliwości zastosowania nowej technologi jest bardzo wiele. Wykonane skany można przekształcić i wykorzystać jako lokacje gier, albo użyć jako pomoc np. przy szukaniu pomysłów na umeblowanie pokoju. Falstein twierdzi, że Project Tango będzie wstanie przekształcić jednocześnie kilka osób w grupę kosmitów, krasnali lub cokolwiek innego, całkowicie w czasie rzeczywistym. Nowa technologia wykorzystuje zarówno istniejące otoczenie, jak i jego wirtualne modyfikowanie i stąd właśnie wynika nowe określenie Transmogrified Reality, czyli „rzeczywistość przemieniona/przekształcona”. Tablety Project Tango w wersji deweloperskiej powinny pojawić w sprzedaży się jeszcze w tym roku.