Firma Google zapowiedziała nowy modeli gogli Daydream. Tym razem będzie to dużo bardziej zaawansowane urządzenie.

Podczas konferencji dla deweloperów Google I/O 2017 zaprezentowano nowe modele gogli wirtualnej rzeczywistości, które wejdą w skład mobilnej platformy Daydream VR. W przeciwieństwie do zapowiedzianego podczas ubiegłorocznej imprezy headsetu Daydream View, urządzenia nie będą wymagały od nas posiadania kompatybilnego smartfona. Zastosowano także zupełnie inną technologię trackingu.

Google ogłosiło dwóch partnerów – firmy HTC i Lenovo – którzy zbudują własne modele samodzielnych gogli VR. Firma nazywa je tak, ponieważ cała elektronika (m.in. procesor Snapdragon 835) zostanie wbudowana w urządzenie, łącznie z sensorami odpowiedzialnymi za śledzenie ruchów użytkownika w systemie typu „inside-out”.

Tracking samodzielnych gogli Daydream opiera się na połączeniu standardowych czujników pomiarowych takich jak żyroskop czy akcelerometr z technologią rozpoznawania obrazów zbliżoną możliwościami do Google Tango. Rozwiązanie nazwane WorldSense nie wymaga żadnych zewnętrznych czujników śledzących położenie gogli w przestrzeni, ponieważ headset będzie znał swoją dokładną lokalizację na podstawie wszelkiego rodzaju przedmiotów znajdujących się w naszym najbliższym położeniu.

W przeciwieństwie do trackingu Daydream View, który śledzi wyłącznie ruch obrotowy głowy, WorldSense zapewnia 6 stopni swobody (6DOF), co pozwoli m.in. na robienie uników oraz odskakiwanie na bok w grze w dwa ognie. Przykład tej gry wykorzystano w poniższym materiale przedstawiającym technologię.

Google poinformowało również o współpracy z firmą Qualcomm, która przygotuje wersję referencyjną nowych gogli Daydream. Na jej podstawie swoje własne modele będą mogli zaprojektować kolejni producenci sprzętu.

Nie znamy jeszcze ceny samodzielnych gogli HTC Daydream, Lenovo Daydream oraz pozostałych modeli stworzonych przez firmy, które w późniejszym terminie dołączą do inicjatywy. Google twierdzi, iż zależeć to będzie od producenta i od tego na montaż jakiego wyświetlacza się zdecyduje, aczkolwiek możemy spodziewać się wyceny zbliżonej do kwoty jaką obecnie trzeba zapłacić za HTC Vive i Oculus Rift. Oczywiście w tym przypadku do kosztów nie będziemy musieli doliczać zakupu wysokiej klasy PC „VR-Ready”.

Headsety od HTC mają pojawić się w sprzedaży jeszcze w tym roku.