Beat Saber to świetna gra dla osób chcących zgubić kilka zbędnych kilogramów.

Grając w rytmiczną grę Beat Saber możemy chudnąć w podobnym tempie co podczas gry w tenisa ziemnego. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Virtual Reality Institute of Health and Exercise, organizację publikującą na swojej stronie listę gier VR wraz z przybliżoną średnią liczbą kalorii spalanych podczas minuty rozgrywki. W przypadku wspomnianego tytułu w ciągu minuty spalimy od 8,57 do 9,86 kilokalorii.

Rozgrywka w Beat Saber polega na rytmicznym uderzaniu mieczami świetlnymi w muzyczne bity zmierzające w stronę gracza, które reprezentowane są przez niewielkie kostki. Na każdej z nich umieszczona jest strzałka wskazująca kierunek uderzenia. Oprócz wyczucia rytmu i koordynacji ruchowej rąk gra wymaga również refleksu potrzebnego do unikania ruchomych przeszkód.

Produkcja czeskiego studia Hyperbolic Magnetism zebrała na Steamie już ponad dwa i pół tysiąca opinii. Aż 98% z nich jest pozytywnych co stanowi jeden z najwyższych wyników na tej platformie.

Wśród przetestowanych dotychczas tytułów najwyższym wynikiem może pochwalić się bokserska gra „The Thrill of the Fight – VR Boxing”. W trakcie każdej minuty gracz wymachując rękoma w kierunku wirtualnych rywali jest w stanie spalić nawet 15 kilokalorii. Także całkiem niezły wynik uzyskały gry: „Holopoint” (od 7,46 kcal do 12,69 kcal na minutę), „Knockout League” (od 8,33 kcal do 8,48 kcal) oraz „Audioshield” (od 5,73 kcal do 10,27 kcal).

Wszystkie szacunki VR Institute opierają się na założeniu, że osoba waży 60 kg.