W stolicy Francji trwają się właśnie jedne z największych targów gier komputerowych w Europie – Paris Games Week. W ramach imprezy odbyła się konferencja Sony, podczas której poznaliśmy kolejne gry tworzone na gogle wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR. Największymi hitami wśród nowości wydają się być wyścigówki Gran Turismo Sport oraz DriveClub, a także kolejna część legendarnej serii bijatyk – Tekken 7. A to nie wszystko.

Gran Turismo Sport

To może być tytuł, który znacząco pociągnie sprzedaż PlayStation VR, bowiem od dawna wiadomo, że gry wyścigowe świetnie spisują się ze współczesnymi goglami wirtualnej rzeczywistości. O wsparciu VR dla Gran Turismo Sport, czyli kolejnej części słynnej serii studia Polyphony Digital, plotkowano od dłuższego czasu. Teraz mamy tego potwierdzenie, co nie wydaje się być dużym zaskoczeniem, a jedynie oczywistym krokiem, koniecznym jeżeli Sony liczy na sukces swojej platformy VR.

Beta-testy GTS rozpoczną się wiosną 2016 roku, a tuż po nich gra powinna zadebiutować na konsoli Sony.

DriveClub

Co prawda nie jest to jeszcze do końca potwierdzone, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że także i inna gra wyścigowa na PlayStation 4 otrzyma wsparcie dla PSVR. DriveClub, którego premiera na PS4 była wielokrotnie przekładana, nie jest może wybitnym tytułem (średnia Metacritic 71/100), jednak do dziś cieszy się sporym zainteresowaniem fanów gatunku.

Wczesna wersja gry DriveClub VR, nad którą prace trwają jedynie od trzech miesięcy została pokazana na PGW i zbiera podczas targów głównie pozytywne opinie. Nie jest pewne czy tytuł ostatecznie pojawi się na goglach Sony, jednak jak powiedział w wywiadzie dla serwisu Eurogamer Paul Rustchynsky z Evolution Studios, jest na to duża szansa:

„W tej chwili jest to tylko prototyp gry. Nie wiemy jeszcze co z tego wyniknie. Jeśli zostanie tutaj dobrze odebrany – a wydaje się, że tak będzie – myślę, że może przekształcić się w coś więcej niż tylko demo technologiczne”.

Tekken 7

Fani bijatyk dotychczas nie mieli powodów do zadowolenia jeżeli chodzi o wsparcie VR dla popularnych gier gatunku. Niedawno ci bardziej dociekliwi odkryli w plikach źródłowych wersji beta pewne poszlaki sugerujące prace nad trybem Virtual Reality w zaplanowanej na początek przyszłego roku grze Street Fighter V. Wydaje się jednak, że pierwszą bijatyką VR zostanie Tekken 7.

Gra, która dotychczas została wydana jedynie na japońskich automatach do gry, wkrótce powinna trafić na konsole Xbox One i PlayStation 4 wraz z PSVR. Na razie nie znamy żadnych szczegółów na temat sposobu rozgrywki Tekken 7 na goglach PlayStation VR.

Until Dawn: Rush of Blood

Kolejną nowością zaprezentowaną podczas Paris Games Week jest horror VR Until Dawn: Rush of Blood. Gra będzie tytułem ekskluzywnym dla PlayStation VR, za który odpowiada brytyjskie studio Supermassive Games.

Until Dawn: Rush of Blood to spin-off horroru/przygodówki Until Dawn, którego premiera miała miejsce w połowie bieżącego roku na konsoli PS4 i będzie pierwszoosobową strzelanką w stylu rollercoastera z elementami wyboru.

Robinson: The Journey – pierwszy trailer

Na PGW poznaliśmy kolejne szczegóły na temat tworzonej przez studio Crytek gry VR Robinson: The Journey. Produkcja będzie kolejnym ekskluzywnym tytułem PlayStation VR i właśnie otrzymała pierwszy trailer przedstawiający urywki z rozgrywki.

W grze wcielimy się w postać rozbitka, który wylądował na tajemniczej planecie, a jego zadaniem będzie eksploracja i przetrwanie w nieznanym świecie. Wciąż nie wiadomo kiedy odbędzie się premiera Robinson: The Journey. Więcej na temat gry pisaliśmy tutaj.

RIGS: Mechanized Combat League – nowy trailer

RIGS to jedna z najciekawiej zapowiadających się gier na PSVR. Multiplayerowa strzelanka pozwalająca na pojedynki 3 vs 3 otrzymała na targach PGW nowy trailer, ujawniający kolejne materiały z rozgrywki, tym razem na nowej mapie zlokalizowanej w Dubaju.

Posiadacze PlayStation VR pokierują sportowymi robotami-mechami, w ramach ligi MCL (Mechanized Combat League), której rozgrywki odbywać się będą na specjalnych futurystycznych arenach. Za pracę nad grą odpowiada brytyjskie studio Guerrilla Cambridge (twórcy Killzone Mercenary), dla którego będzie to pierwsza gra tworzona z myślą o wirtualnej rzeczywistości.

Battlezone – nowy trailer

Nowy trailer otrzymała również gra studia Rebellion – twórców takich tytułów jak Sniper Elite czy Aliens vs Predator – będąca remakiem klasycznej gry Battlezone, znanej zapewne dobrze posiadaczom jednej z pierwszych konsol popularnych w latach 80-tych, Atari 2600. Futurystycznymi czołgami pojeździmy nie tylko na goglach dla PS4, lecz także na Oculusie i HTC Vive.

Nowy trailer z grami PlayStation VR

Z okazji targów Sony pokazało nowy trailer przedstawiający gry tworzone na platformę VR. Oprócz tytułów, którymi Japończycy chwalili się wcześniej (RIGS: Mechanized Combat League, The London Heist, Robinson: The Journey oraz Battlezone) na nowym materiale możemy zobaczyć także Until Dawn: Rush of Blood, Megaton Rainfall oraz ujawnione w ubiegłym miesiącu podczas Tokyo Games Show – Final Fantasy XIV: Online VR Demo, a także doświadczenie The Walk (spacer na linie pomiędzy wieżowcami World Trade Center).

Szef SCE – Shuhei Yoshida – powiedział w trakcie konferencji, że obecnie nad grami dla PlayStation VR pracuje ponad 200 deweloperów.

Gogle PlayStation VR zadebiutują w drugim kwartale 2016 roku. Będą trzecią dużą platformą wirtualnej rzeczywistości obecną wówczas na rynku, tuż pod HTC Vive i Oculus Rift, które powinny pojawić się kilka miesięcy wcześniej i pierwszym tego typu urządzeniem współpracującym z najnowszą generacją konsol.