Zapraszamy do zapoznania się z naszą subiektywną listą najciekawiej zapowiadających się gier VR, które mają zostać wydane do końca tego roku.


Ace Combat 7
PlayStation VR

Ace Combat 7 podobnie jak poprzednie części serii pozwoli nam zasiąść za sterami odrzutowych myśliwców. Fabuła gry osadzona została w alternatywnej rzeczywistości objawiającej się nie tylko odmiennym stanem sytuacji geopolitycznej, lecz także rozwojem technologii, który doprowadził do powstania unikalnych odrzutowców. Twórcy AC 7 oprócz kampanii fabularnej zapowiadają także tryb multiplayer, w którym zmierzymy się z innymi pilotami. W tym momencie niestety nie wiadomo czy będzie on grywalny w goglach PSVR.


Hussarion

Trzecia VR-owa produkcja polskiego Carbon Studio, twórców Alice VR oraz The Wizards. Kooperacyjny shooter o nazwie Hussarion będzie nietypowym połączeniem gatunku science fiction z motywami zaczerpniętymi z mitologii słowiańskiej oraz historii Polski.

W grze przejmiemy kontrolę nad mechanicznym super-żołnierzem wzorowanym na husarzach – legendarnej kawalerii, która odegrała ważną rolę w historii naszego kraju. Celem gracza będzie odparcie inwazji armii kosmitów próbujących zniszczyć życie na ziemi.


Allison Road

Utrzymana w klimacie horroru pierwszoosobowa przygodówka, w której wcielimy się w pozbawionego pamięci mężczyznę. Naszym zadaniem jest przetrwanie pięciu nocy w nawiedzonym domu i rozwiązanie zagadki związanej z zaginięciem własnej rodziny.


Blood and Truth
PlayStation VR

Gra VR, w której mamy poczuć się niczym w kinie akcji. Blood and Truth to kolejna VR-owa produkcja Sony London Studio, twórców The London Heist – jednego z pokazowych doświadczeń VR dołączanych za darmo do każdego zestawu z goglami PSVR.


Ark Park
Oculus Rift / HTC Vive / PlayStation VR

Ark Park zabierze nas na wirtualną wycieczkę po tematycznym parku rozrywki poświęconym dinozaurom. Twórcy aplikacji skupiają się na umożliwieniu użytkownikom gogli obserwacji dinozaurów w ich naturalnym środowisku, a co za tym idzie lepszego zrozumienia procesów życiowych tych prehistorycznych stworzeń. Produkcja posiadać będzie nie tylko charakter edukacyjny, lecz także elementy typowej gry.


The American Dream
Oculus Rift / HTC Vive / PlayStation VR

Utrzymana w stylistyce lat 50-ych ubiegłego wieku zręcznościowa gra traktująca z dużą dozą satyry umiłowanie mieszkańców Stanów Zjednoczonych do strzelb, pistoletów i karabinów. Wcielimy się w amerykańskiego patriotę, którego zadaniem jest wykonywanie codziennych czynności wyłącznie przy użyciu różnego rodzaju broni palnej.


Brass Tactics
Oculus Rift

Jeden z nielicznych przedstawicieli gatunku VR-owych strategii czasu rzeczywistego (RTS VR). Twórcy gry przygotowują dwa tryby, w których będziemy prowadzić rozgrywkę – kooperacyjny oraz PvP. Ta odbywać się będzie na wielkim wirtualnym stole, na który gracze spoglądać będą z góry. Wszelkie polecenia, a także wznoszenie militarnych konstrukcji wykonamy za pomocą kontrolerów ruchowych Oculus Touch.


Kursk

Kursk, produkcja katowickiego studia Jujubee, jakiś czas po swojej premierze zaplanowanej na 2018 rok otrzyma DLC wprowadzające wsparcie dla gogli wirtualnej rzeczywistości.

„KURSK będzie pierwszą, pełnoprawną grą przygodowo-dokumentalną w historii. Gracz wcieli się w szpiega chcącego zdobyć informacje na temat torped superkawitacyjnych „Szkwał”, którymi w owym czasie interesowały się wszystkie najważniejsze służby wywiadowcze świata. Tytuł, przedstawiający akcję z perspektywy pierwszej osoby, pozwoli odbiorcom nie tylko w pełni eksplorować okręt i poznać jego sekrety, ale także odwiedzić Moskwę czy garnizonowe miasto Widiajewo.”


Golem
PlayStation VR

Fabuła gry koncentruje się wokół niepełnosprawnej dziewczynki marzącej o odkrywaniu świata, która nie może samodzielnie opuścić swojego pokoju. Pewnego dnia odkrywa jednak specjalne zdolności pozwalające przejmować kontrolę nad golemami. Te z kolei różnią się rozmiarem, kształtem oraz umiejętnościami. Podczas rozgrywki wcielimy się nie tylko w gigantyczne 5-metrowe golemy, lecz także zmniejszymy się do rozmiarów niewielkiej lalki.


Anamorphine
Oculus Rift / HTC Vive / PlayStation VR

Surrealistyczna gra przygodowa. Wcielimy się w niej w mężczyznę obarczającego się winą za spowodowanie wypadku, w wyniku którego załamała się kariera muzyczna jego żony.


The Persistence
PlayStation VR

Kosmiczny horror The Persistence przeniesie nas do roku 2521 na pokład badawczego statku kosmicznego, na którym doszło do pewnego incydentu. W jego efekcie załoga przeszła mutację, a sam statek zaczyna się niebezpiecznie przybliżać do zapadającej się gwiazdy. Zadaniem gracza, który budzi się z kriogenicznego snu jest oczywiście przetrwanie i ocalenie kompanów. Autorzy zapowiadają generowane proceduralnie otoczenie tworzone za każdym razem, gdy zginiemy. Wtedy też przebudzimy się w ciele kolejnego członka załogi, zachowując jednak uzyskane dotychczas umiejętności.

Ponadto w rozgrywce opcjonalnie wezmą udział nasi znajomi. Za pomocą smartfonów i tabletów zhakują pokładowe komputery, a co za tym idzie będą w stanie sterować drzwiami, wpływać na przeciwników czy ustawiać różnego rodzaju pułapki. W ten sposób będą mogli zarówno pomagać jak i przeszkadzać VR-owemu graczowi.


Moss
PlayStation VR

Zręcznościowo-logiczna produkcja studia Polyarc, w której pokierujemy losami myszy.


Vacation Simulator
Oculus Rift / HTC Vive / PlayStation VR

Jeżeli nie zachęcił Was VR-owy symulator pracy to co powiecie na symulator wakacji?

„Najpierw PRACA, potem WAKACJE. Doświadcz relaksu, optymalnego odprężenia oraz klasycznych ludzkich rozrywek takich jak opalanie się” – czytamy w oficjalnej zapowiedzi gry. Symulator wakacji oczywiście nie będzie polegać na odpoczywaniu. Na razie nie ujawniono jednak praktycznie żadnych informacji na temat rozgrywki. Wiadomo natomiast, że fabuła podobnie jak w symulatorze pracy zostanie osadzona w przyszłości, w świecie w którym roboty są powszechnie dostępne i służą ludziom przy wielu codziennych obowiązkach.


Bravo Team
PlayStation VR

Pierwszoosobowa strzelanka rozgrywająca się na terenie fikcyjnego państwa Europy Wschodniej, w której gracz wcieli się w członka oddziału eskortującego prezydenta.


Marvel: Powers United
Oculus Rift

Kooperacyjna gra akcji na licencji Marvela.


Budget Cuts
HTC Vive

Pierwszoosobowa skradanka. Jedna z pierwszych VR-owych gier, w których zaimplementowano sprytny system portali pozwalający w prosty sposób przemieszczać się na duże odległości, bez konieczności pokonywania ich w rzeczywistości.


Bebylon Battle Royale
Oculus Rift / HTC Vive / PlayStation VR

Studio Kite & Lightning, które możecie kojarzyć z mini-opery Senza Peso wydanej w 2014 roku na obie deweloperskie wersje gogli Oculus Rift, przygotowuje kolejną niekonwencjonalną produkcję. Będzie nią gra z gatunku ‚Party Brawler’ pt. Bebylon Battle Royale: A Gentlemen’s Game.

Bohaterami gry będą niemowlaki. W świecie, w którym żyją odkryto lekarstwo na śmiertelność, jednak jego efektem ubocznym jest brak dorastania. Autorzy Bebylon określają swoją produkcję jako mini Sword Art Online o charakterze komediowym, wypełniony narcystycznymi niemowlakami, które uwielbiają się nawzajem trollować. Brzmi wystarczająco dziwnie?

Głównym elementem rozgrywki będą odbywające się na specjalnej arenie pojedynki małoletnich gladiatorów. Zgromadzona publiczność będzie mogła częściowo wpływać na wyniki rywalizacji poprzez rzucanie na pole walki różnego rodzaju przedmiotów. Możliwe ma być także obstawianie wyników.


Dark Eclipse
PlayStation VR

Przedstawiciel praktycznie nieznanego w świecie VR gatunku MOBA (Multiplayer Online Battle Arena).


The Forest

Produkcja studia Endnight Games pozwala wcielić się w rozbitka ocalałego z katastrofy lotniczej. Trafiamy do położonego na wyspie lasu zamieszkanego przez plemię zmutowanych kanibali. Naszym celem jest zbudowanie bezpiecznego schronienia i zdobywanie podstawowych środków pozwalających na przetrwanie i odpieranie ataków wrogo nastawionych tubylców.


Derail Valley
HTC Vive

Ciekawie zapowiadający się symulator pociągu.


Transference
Oculus Rift / HTC Vive / PlayStation VR

Psychologiczny thriller autorstwa Ubisoft Montreal projektowany od początku z myślą o technologii Virtual Reality.

„Poznaj udręczonych członków rodziny i bezpośrednio zaangażuj się w rozwikłanie ich sekretów w ramach wielowątkowej narracji. Wyrwij się z niesamowitego domostwa, skrywającego złowrogą prawdę.”


Space Junkies
Oculus Rift / HTC Vive

Produkcja studia Ubisoft pozwoli VR-owym graczom wcielić się w skórę astronauty i toczyć pojedynki 1v1 lub 2v2 w ramach rozgrywek „Dirty Bowl” odbywających się w specjalnych kosmicznych arenach. Jak sugeruje już sama nazwa zawody raczej nie będą rozgrywać się w duchu fair-play. Aby pokonać przeciwniki będziemy bowiem mogli posuwać się do najbardziej niegodziwych zagrań. Gracz zostanie wyposażony w odpowiedni zestaw broni obsługiwanych za pomocą kontrolerów ruchowych.


Blade Runner: Revelations
Google Daydream / Lenovo Mirage Solo

Narracyjna gra przygodowa w filmowym uniwersum „Blade Runner”. Jej akcja osadzona została w 2023 roku – cztery lata po wydarzeniach, które miały miejsce w filmie Blade Runner z 1982 roku. Wcielimy się niej w doświadczonego łowcę androidów polującego na zbuntowane androidy zwane Replikantami.


Megalith
PlayStation VR

Wieloosobowa strzelanka należąca do kategorii „hero shooter”. Produkcja studia Disruptive Games pozwoli wcielić się w jednego z kilku tytanów charakteryzujących się unikalnymi umiejętnościami i uzbrojeniem.


WipEout: Omega Collection VR
PlayStation VR

Wydany w czerwcu ubiegłego roku na konsoli PlayStation 4 wyścigowy zestaw gier „Wipeout: Omega Collection” otrzyma aktualizację wprowadzającą tryb Virtual Reality. W skład pakietu wchodzą trzy produkcje wewnętrznego studia Sony – WipEout HD (2008), WipEout HD Fury (2009) oraz WipEout 2048 (2012).

Aktualizacja pozwoli zasiąść za sterami futurystycznych poduszkowców i brać udział w szalonych wyścigach obserwując otoczenie z perspektywy kierowcy. Według zapowiedzi użytkownicy PSVR będą mogli korzystać ze wszystkich torów oraz trybów rozgrywki, zarówno single jak i multiplayer, dostępnych w podstawowych wersjach gier z serii WipEout. Obiecano także wsparcie dla dźwięku 3D.


Firewall: Zero Hour
PlayStation VR

Taktyczna pierwszoosobowa strzelanka projektowana z myślą o goglach VR, skupiająca się na pojedynkach dwóch czteroosobowych zespołów. Naszym zadaniem będzie ochrona lub przejęcie ważnych informacji. Gra otrzyma wsparcie kontrolera PlayStation VR Aim.


Alvo
Oculus Rift / HTC Vive / PlayStation VR

Wieloosobowy taktyczny shooter.


Star Child
PlayStation VR

Platformówka 2,5D tworzona z myślą o goglach PSVR.


Apex Construct
Oculus Rift / HTC Vive / PlayStation VR

Gra akcji rozgrywającą się w futurystycznym świecie opanowanym przez roboty.


Bow to Blood
PlayStation VR

Studio Tribetoy przygotowuje grę, w której wcielimy się w pirata dowodzącego powietrznym żaglowcem. Tłem fabuły utrzymanej w klimatach brutalnego reality show będzie generowany proceduralnie świat.


Jupiter & Mars
PlayStation VR

Nietypowa gra, w której wcielimy się w parę delfinów o imionach Jupiter i Mars. Zadaniem gracza będzie przywrócenie życia w oceanie. Dużą rolę w rozgrywce będzie odgrywać muzyka oraz umiejętność echolokacji.


Windlands 2
Oculus Rift / HTC Vive / PlayStation VR

Sequel pierwszoosobowej eksploracyjnej gry, w której poruszamy się za pomocą liny.


Eden Tomorrow
PlayStation VR

Kosmiczna przygodówka tworzona z myślą o goglach PlayStation VR.


Pixel Ripped 1989
Oculus Rift / HTC Vive

Ufundowana na Kickstarterze gra odwołująca się do nostalgii i tęsknoty za epoką 8-bitowych komputerów.