Half-Life 2 - Oculus Rift

Firma Valve – twórcy znanej platformy dystrybucji gier Steam – od samego początku wspierała świat wirtualnej rzeczywistości. Ich popularna strzelanka Team Fortress 2 była jedną z pierwszych istniejących gier, które otrzymały wsparcie Oculus Rift DK1. Wkrótce potem takie samo wsparcie dostała jedna z największych gier w historii – Half-Life 2. Valve opublikowała właśnie aktualizację SteamVR, trybu wirtualnej rzeczywistości dla Steama, dzięki której możliwe stało się uruchomienie Half Life 2 na najnowszym Oculusie.

Poprawka aktualizuje SteamVR i umożliwia współpracę z najnowszym SDK Oculusa w wersji 0.4.1. Oznacza to, że fani przygód Gordona Freemana po raz pierwszy będą mogli wcielić się w postać swojego bohatera z wykorzystaniem zbierającej pozytywne opinie, funkcji śledzenia pozycji głowy. Serwis roadtovr.com opublikował poradnik pomagający uruchomić HL2 na nowym „dev-kicie”.

Jak uruchomić SteamVR na Oculus Rift DK2 (system Windows)
1. Upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji klienta Steam.
2. Kliknij – Biblioteka -> Narzędzia. Znajdź SteamVR i prawym przyciskiem wybierz Właściwości. Wejdź do zakładki BETA i wybierz „Beta – SteamVR Beta Update”. Zamknij okienko Właściwości.
3. Ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy na SteamVR i wybierz „Zainstaluj grę…” Potwierdź instalację.
4. Upewnij się że Oculus Rift DK2 jest podłączony i uruchomiony w trybie rozszerzonym (Extended Mode). Następnie w menu Steam wybierz Widok -> Tryb Virtual Reality Mode (BETA)

Jak uruchomić Half-Life 2 na Oculus Rift DK2 (system Windows)
1. Zainstaluj Half-Life 2 na Steamie.
2. W bibliotece gier kliknij prawym klawiszem myszy na Właściwości gry Half-Life 2
3. Wejdź do zakładki BETA i wybierz „beta – Beta updates”.
4. Zamknij Właściwości i poczekaj aż zaktualizuje się wersja beta.
5. Upewnij się że Oculus Rift DK2 jest podłączony i uruchomiony w trybie rozszerzonym (Extended Mode). Uruchom Half-Life 2.
6. W menu gry Half-Life 2 wybierz Opcje, a następnie zakładkę Video i włącz tryb wirtualnej rzeczywistości (Virtual Reality Mode -> Enabled)
7. Wyłącz Half-Life 2 i uruchom ponownie.
8. W menu Half-Life 2 wybierz Activate Virtual Reality. Obraz powinien automatycznie pojawić się na Oculusie.

Wskazówka: Ustaw odświeżanie na 75Hz aby zmniejszyć efekt rozmycia obrazu
1. W Bibliotece Steam kliknij prawym przyciskiem myszy na Half-Life 2 [beta]. W zakładce Ogólne wybierz Ustaw opcje uruchamiania… i wpisz: -refresh 75 -freq 75 w wolne pole, następnie zatwierdź zmiany.
2. Uruchom Half-Life 2. W opcjach wybierz zakładkę Zaawansowane (Advanced) i odznacz opcję rozmycia obrazu (Motion Blur). Kliknij OK.
3. Wejdź do zakładki ustawień klawiatury i wybierz Zaawansowane (Advanced) a następnie wybierz opcję Enable developer console. Naciśnij klawisz tyldy (~) w dowolnym miejscu w grze, aby uruchomić konsolę.
4. W konsoli wpisz disconnect a następnie fps_max 75
5. Sprawdzanie wprowadzonych ustawień. Wpisz net_graph 1 aby włączyć licznik FPS oraz net_graph 0 aby wyłączyć.

Wskazówka: Zwiększenie obszaru śledzenia pozycji głowy
Z nieznanych powodów standardowy obszar śledzenia jest ograniczony. Aby to zmienić wystarczy w konsoli wpisać vr_translation_limit 100

[Źródło: roadtovr.com]