Pojawiły się pierwsze oficjalne doniesienia na temat drugiej generacji okularów HoloLens.

Microsoft pracuje od jakiegoś czasu nad nową wersją okularów rozszerzonej rzeczywistości HoloLens. Choć dotychczas działania te były ukrywane, firma ujawniła na swoim blogu pierwsze informacje dotyczące następcy obecnej generacji urządzenia.

Jak czytamy w poście opublikowanym przez Microsoft Research Blog inżynierzy pracujący nad projektem AR-owych okularów opracowali dedykowany „dwójce” układ scalony, który będzie w stanie odciążyć HPU 2.0 (Holographic Processing Unit) – główną jednostkę napędzającą „HoloLens 2”.

Koprocesor AI – zwany tak z uwagi na obsługę zadań związanych ze sztuczną inteligencją – odpowiadać będzie za analizę danych wizualnych, która odbywać się będzie bezpośrednio w headsecie. Pozwoli to zaoszczędzić czas poświęcony na wykonywanie obliczeń w chmurze, co jednocześnie przyczyni się do zwiększenia ogólnej wydajności. Co więcej nowa jednostka obliczeniowa nie wpłynie na gabaryty okularów, w związku z czym nie musimy obawiać się utraty mobilności.

Kiedy możemy spodziewać się premiery konsumenckiej wersji HoloLensów? Microsoft milczy w tej sprawie, natomiast przecieki mówią o terminie nie bliższym niż 2019 rok.