23 kwietnia 2024

vrhunters.pl

Portal wirtualnej rzeczywistości

1000 lat historii Warszawy w VR od czwartku w Pałacu Kultury

3 min read

Już w najbliższy czwartek w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się premiera nowej aplikacji VR firmy Immersion o nazwie „Horyzont Historii”. Doświadczenie zaprojektowane na gogle HTC Vive umożliwi wszystkim zainteresowanym wirtualną podróż do przeszłości poprzez 1000 lat historii Warszawy. To jeden z największych o ile nie największy z projektów wirtualnej rzeczywistości zrealizowanych w naszym kraju.

„Horyzont Historii” został przygotowany specjalnie dla Pałacu Kultury i Nauki. Goście wirtualnej wystawy otrzymają możliwość podróży m.in. do XI wieku, kiedy to nasza dzisiejsza stolica była jedynie drewnianym grodem. Dalsza część doświadczenia zaprezentuje początki miasta z XIV w., rozwój stolicy w XVI w. oraz wojenne ruiny z 1944 roku.

https://youtube.com/watch?v=xw5Qtu7QLiA%3Ffeature%3Doembed

Aplikacja powstała w oparciu o gogle wirtualnej rzeczywistości HTC Vive wykorzystujące zaawansowany system śledzenia pozycji gracza. W związku z tym autorzy doświadczenia zapowiadają możliwość poruszania się po wirtualnym tarasie widokowym PKiN, zręcznościowe mini-gry wykorzystujące kontrolery SteamVR, a także dodatkowe emocje dla osób z lękiem wysokości. „Aplikacja jest tak realistyczna, że naprawdę można bać się podejść do wirtualnej „krawędzi”, a patrzenie w dół może przyprawić o szybsze bicie serca.” – czytamy w zapowiedzi „Horyzontu Historii”.


„Horyzont Historii” to jak dotąd nasz najbardziej ambitny projekt. To interaktywny wehikuł czasu, który przeprowadzi użytkownika przez 1000 lat historii Warszawy. Przygotowując tę aplikację naszym głównym celem było zaprezentowanie historii Warszawy w możliwie ciekawy i angażujący sposób. VR, zwłaszcza bazujący na technologii HTC Vive, nadawał się do tego znakomicie.
Początkowo chcieliśmy odtworzyć panoramy okolic stolicy z różnych okresów historycznych, zachowując perspektywę widoczną z tarasu widokowego PKiN. Pomysł stopniowo ewoluował i w końcu postanowiliśmy dać użytkownikom możliwość głębszej interakcji z otoczeniem. Dzięki kontrolerom Vive, możliwe stało się wzięcie do ręki historycznych przedmiotów i wykorzystanie ich w różnych mini-grach.
W finałowej wersji aplikacji możemy nie tylko oglądać realistycznie odwzorowane krajobrazy i zabudowania z różnych wieków, ale także strzelić z łuku, wykonywać cięcia szablą, wziąć do ręki legendarny Szczerbiec czy powstańczy pistolet maszynowy ‘Błyskawica’.
Wszystkie widoczne w aplikacji obiekty – od słowiańskich tarcz, przez historyczne zabudowania, po takie szczegóły jak to jak zmieniało się koryto Wisły czy rodzaje drzew rosnących wokół, zostały zaprojektowane pod czujnym okiem warsawianisty oraz zespołu Pałacu Kultury i Nauki. Dzięki temu oprócz rozrywki, zawarliśmy w aplikacji sporo walorów edukacyjnych.
Liczymy, że nasza aplikacja zainteresuje wiele osób historią Warszawy, a także, dzięki dostępności na platformie Steam, wypromuje ją za granicą.

Piotr Baczyński, CEO Immersion


Premiera nowej aplikacji odbędzie się w czwartek, 12 maja. Przez pierwsze 4 dni, w tym w Noc Muzeów 14/15 maja, skorzystać będzie można z niej zupełnie za darmo.

Doświadczenie VR udostępnione zostanie dla wszystkich chętnych (od szóstego do 13 roku życia za zgodą opiekunów), a stanowiska, gdzie można z niej skorzystać zlokalizowane będą w Holu Głównym Pałacu i na XXX piętrze PKiN.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.