Firma HTC zdementowała plotki, jakoby podczas zbliżających się targów CES 2017 zaprezentowana miałaby zostać nowa, bezprzewodowa wersja gogli HTC Vive.

W ostatnim czasie nasiliły się spekulacje na temat kolejnej wersji gogli wirtualnej rzeczywistości HTC Vive. Headset zaprojektowany wspólnie przez firmę Valve i tajwańskiego producenta smartfonów okazał się tegorocznym hitem i według niektórych szacunków sprzedał się lepiej, niż konkurencyjny Oculus Rift, od początku kreowany na gwiazdę sezonu. Niemniej jednak w opinii części użytkowników gogle zostały wydane nieco zbyt wcześnie.

Rozmiar i waga headsetu, ciężar kabli, dopasowanie do twarzy oraz kłopotliwa instalacja to najczęściej wymieniane wady HTC Vive. Dodatkowo niedawna premiera kontrolerów ruchowych Oculus Touch dla gogli Oculus Rift zbiła największy dotychczasowy argument platformy SteamVR – system ‚rommscale’, czyli możliwość wyznaczenia obszaru pokoju, po którym można się bezpiecznie poruszać. Rozwiązanie Oculusa co prawda nie pokrywa tak dużej powierzchni jak gogle HTC, ale już same kontrolery zostały zaprojektowane z dużo większym wyczuciem i starannością (przeczytaj naszą recenzję).

W związku ze zbliżającą się kolejną edycją konferencji CES – największych na świecie targów elektroniki użytkowej – spekulacje na temat HTC Vive 2 naturalnie przybrały na sile. To właśnie niecałe 12 miesięcy temu w Las Vegas firma HTC zademonstrowała udoskonaloną wersję deweloperską Vive (HTC Vive Pre), która cztery miesiące później trafiła do publicznej sprzedaży jako produkt końcowy.

W ostatnim czasie zrobiło się głośno o przystawce TPCAST, dzięki której headset HTC miałby stać się bezprzewodowy. Byłby to wielki krok naprzód w rozwoju technologii VR i ustanowienie nowej poprzeczki dla PC-owych gogli, szczególnie, że rozwiązanie podobno działa i spisuje się nienagannie. Pojawiły się nawet plotki, że technologia zostanie zintegrowana z Vive i pokazana po raz pierwszy publicznie właśnie w trakcie zbliżających się targów.

Niestety. HTC potwierdziło serwisowi UploadVR, że podczas CES 2017 nie zobaczymy HTC Vive 2. Według przedstawiciela firmy wszelkie działania skupione są na budowaniu silnego i rosnącego ekosystemu dla obecnych i przyszłych użytkowników Vive.

Co ciekawe w trakcie targów nie zobaczymy stoiska firmy Oculus VR, która dotychczas traktowała CES priorytetowo. Podczas poprzedniej edycji m.in. uruchomiono sprzedaż przedpremierową pierwszej konsumenckiej wersji gogli Oculus Rift. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku skupimy się raczej na mniejszych producentach sprzętu i technologii VR. Co nie znaczy, że nie będzie interesująco. Targi CES 2017 odbędą się w dniach od 5 do 8 stycznia.