HTC zainwestowało 4 miliony dolarów w aplikację typu social VR.

Twórcy VRChat – jednej z najstarszych aplikacji społecznościowych przeznaczonych na gogle wirtualnej rzeczywistości – pozyskali dużego inwestora i partnera strategicznego. Jest nim firma HTC, która przeznaczyła na rozwój oprogramowania 4 miliony dolarów.

VRChat podobnie jak inne oprogramowanie typu social VR umożliwia użytkownikom headsetów wspólne spędzanie czasu w wirtualnym środowisku. Tym co wyróżnia aplikację jest sposób prezentacji awatarów, które nie tylko posiadają funkcję synchronizacji ruchu ust, lecz także eksperymentalne wsparcie dla rozwiązań śledzących ruchy gałek ocznych (eye-tracking) oraz ruchy całego ciała (full body tracking).

Jednym z największych atutów VRChat jest jej społeczność. To właśnie ona jest autorem większości wirtualnych środowisk i mini-gier dostępnych w aplikacji. Jest to możliwe dzięki narzędziom deweloperskim (SDK) współpracującym z popularnym silnikiem Unity.

W tej chwili za rozwój aplikacji odpowiada zespół złożony z 16 osób. Wielu z nich znalazło zatrudnienie bezpośrednio poprzez VRChat. Firma nie posiada własnego biura, ponieważ wszystkie prace prowadzone są zdalnie.

„Naszym celem jest umożliwienie stworzenia własnego doświadczenia social VR każdemu użytkownikowi gogli” – powiedział Graham Gaylor, VRChat CEO. „Partnerstwo z HTC znacznie przybliży nas do osiągnięcia tego celu i wypromowania społecznościowych doświadczeń Virtual Reality.”

VRChat dostępny jest do pobrania za darmo na platformie Steam (Oculus Rift, HTC Vive, OSVR) oraz w Viveport – oficjalnym sklepie gogli HTC Vive.