HTC Vive Pre (HTC Vive DK2)

Jeżeli liczyliście, że w ślad za Oculusem, który niedawno na stałe obniżył cenę VR-owego zestawu o 200 dolarów, pójdą producenci gogli HTC Vive, to niestety musimy Was rozczarować.

Rzecznik producenta gogli HTC Vive oświadczył, iż z uwagi na ogromny sukces i ciągle utrzymujące się zainteresowanie headsetem, firma nie czuje potrzeby obniżenia jego ceny. Jest to nawiązanie do wydarzeń z targów GDC 2017, podczas których firma Oculus VR niespodziewanie ogłosiła obniżkę ceny gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift o 100 dolarów. Drugie tyle możemy zaoszczędzić na kontrolerach ruchowych Oculus Touch.

Dotychczas za zestaw Rift+Touch musieliśmy zapłacić 798 dolarów lub odpowiednio 599 i 199 dolarów jeżeli kupowaliśmy oddzielnie. Od kilkunastu dni na oficjalnej stronie Oculusa widnieją już nowe, znacznie atrakcyjniej wyglądające kwoty. Od teraz za komplet zapłacimy 598 dolarów, podczas gdy koszt samych kontrolerów wynosi obecnie 99 dolarów. Uwzględniając walutę europejską, w której Oculusowe zestawy sprzedawane są mieszkańcom Polski, cena pełnego zestawu wyniesie nas 708 euro (589 + 119 euro), co zgodnie z dzisiejszym kursem oznacza wydatek rzędu 3000 złotych.

Dla porównania za zestaw SteamVR HTC Vive na chwilę obecną zapłacimy 899 euro (plus 19,68 euro koszty przesyłki), czyli około 3900 złotych. Producenci headsetu uruchomili niedawno program pozwalający klientom rozłożyć koszt zakupu na dłuższy okres czasu.

Według niepotwierdzonych dotychczas oficjalnie danych udostępnionych przez firmę analityczną SuperData, gogle HTC Vive osiągnęły w ubiegłym sprzedaż na poziomie 420 tysięcy, podczas gdy Oculus Rift może pochwalić się wynikiem 355 tysięcy egzemplarzy.