Twórcy gogli HTC Vive nie zamierzają poprzestać na sprzedaży headsetów. Tajwańska firma HTC wybrała sobie rynek chiński na pole doświadczalne dla kolejnych inicjatyw związanych z wirtualną rzeczywistości. Mowa o sieci kawiarenek Vive VR Cafe oraz hotelowych „pokojach VR-Ready”.

O tym jak dużym zainteresowaniem cieszy się w Chinach wirtualna rzeczywistości pisaliśmy na łamach naszego portalu już nie raz. Wystarczy wspomnieć, iż w ciągu najbliższych czterech lat wartość lokalnego rynku VR powinna wzrosnąć w tym kraju do kwoty około 8,5 miliarda dolarów (według Bloomberg).

Wywodząca się z Tajwanu firma HTC współprodukująca wraz z Valve gogle ‚SteamVR’ HTC Vive zdaje się zauważać ten trend i otwiera w Państwie Środka sieć kawiarenek „Vive VR Cafe”. Na razie powstały trzy takie obiekty, jednak w przyszłym roku ich liczba powinna się znacznie powiększyć.

Już teraz mowa o setkach autoryzowanych salonów HTC, które powstaną w 2017 roku, lecz w dalszych planach jest już ekspansja na arenie międzynarodowej oraz opcja franczyzy.

Poniżej lokal VIVELAND VR zlokalizowany w Tajpej (Tajwan):

HTC ogłosił także partnerstwo ze spółką InterContinental Hotels Group. Dzięki współpracy hotele należące do grupy IHG zlokalizowane m.in. w Pekinie, Szanghaju oraz mieście Sanya, zostaną wyposażone w specjalne „strefy Vive”, w których prezentowana będzie technologia SteamVR. Hotelowi goście będą mogli skorzystać z gogli HTC Vive również we własnych pokojach, które w oficjalnych komunikatach nazywane są przez tajwańską firmę “pokojami VR-Ready”. Dalsze plany obejmują wyposażenie kolejnych tego typu obiektów w VR-owy sprzęt, choć na razie nie wspomina się o rynkach innych niż chiński.

Być może jedną z aplikacji udostępnianych klientom sieci IHG będzie nowa aplikacja wypuszczona na platformie Viveport – Vivepaper. Umożliwia ona dostęp do najnowszych wydań różnego rodzaju papierowych magazynów, które można przeglądać bezpośrednio w wirtualnej rzeczywistości. Niby nic odkrywczego, jednak aplikacja oprócz wyświetlenia dwuwymiarowych stron na ekranie gogli wypełni przestrzeń użytkownika headsetu zdjęciami i filmami 360º nawiązującymi do aktualnie przeglądanego artykułu.

Po co więc hotelowi goście mieliby zamawiać gazetę do pokoju skoro będą mogli obejrzeć ją dzięki goglom VR?