HTC Vive 2 najwcześniej w 2018 roku.

Wczoraj producent gogli HTC Vive poinformował o pierwszej stałej obniżce ceny urządzenia. Od teraz zamiast 899 euro zapłacimy 200 euro mniej. Dla wielu osób kwota 699 euro, czyli niemal 3000 złotych, nadal jest poza zasięgiem finansowym, tym niemniej zainteresowanie VR-owym zestawem wśród potencjalnych nabywców wzrosło.

Ci z Was, którzy zastanawiają się nad zakupem headsetu mogą mieć obawy czy przecena nie jest przypadkiem wynikiem tzw. „czyszczenia magazynów” i rychłej prezentacji modelu „HTC Vive 2”. Tak się nie stanie… przynajmniej do końca tego roku. Patrick Seybold, wiceprezes ds. komunikacji w HTC Vive, potwierdził serwisowi UploadVR, iż w tym roku nie pojawią się żadne nowe PC-owe gogle Vive.

Warto pamiętać, że HTC opracowuje samodzielne gogle VR, które mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Będzie to jednak urządzenie działające bez podłączania do zewnętrznej jednostki obliczeniowej i opierające się na mobilnej platformie Daydream. Nie uświadczymy tu również opracowanego przez Valve systemu trackingu SteamVR Lighthouse odpowiedzialnego za śledzenie ruchów użytkownika headsetu HTC Vive.

Lighthouse będzie za to elementem zapowiedzianych przez LG gogli z serii SteamVR, jednakże ich premiery również nie należy spodziewać się w 2017 roku (obecnie trwają pracę nad wersją deweloperską LG SteamVR).

Decyzji na pewno nie ułatwia fakt, że Valve od jakiegoś czasu pracuje nad nowymi kontrolerami ruchowymi Knuckles, a także udoskonalonymi stacjami bazowymi Lighthouse. W tym momencie jednak nie jest do końca jasne czy powyższe elementy zastąpią te wykorzystywane obecnie, czy raczej są one projektowane z myślą o drugiej generacji SteamVR.

 • Maciej Soinski

  Wg mnie mimo oficjalnych zapewnień, że HTC jest zadowolone z wyników finansowych dotyczących Vive’a to generalnie desktopowe VR sprzedaje się słabo. Nowa generacja to spore koszty. Wypuszczą drugą generację tylko, gdy zostaną do tego zmuszeni przez aktywność konkurencji (np. FB, LG, M$ itd.).

  • Piotrek

   Dokładnie. Dwa miesiące temu HTC ogłosiło, że nie obniżą ceny Vive w „widocznej przyszłości”… i co?
   Uważam gogle HTC za najlepsze na rynku (dzięki najlepszemu/największemu śledzeniu room scale – IMO), ale zapewnieniom firmy co do ceny, czy wypuszczania czegoś nowego nie wierzę za grosz. Z drugiej strony do końca roku niecałe pół roku, więc jeśli Vive 2 wyjdzie np. w styczniu 2018 to dla kupujących teraz i tak trochę wtopa z kasą.