Kilka dni temu – Cher Wang – szefowa tajwańskiej firmy HTC, znanej dotychczas głównie z produkcji urządzeń mobilnych, udzieliła wywiadu, w którym stwierdziła, że wirtualna rzeczywistość jest ważniejsza niż smartfony. Firma nie zamierza całkowicie rezygnować z produkcji nowoczesnych telefonów, jednakże ostatnia sytuacja finansowa działu mobilnego pozostawia wiele do życzenia. Lekarstwem na problemy finansowe ma być wirtualna rzeczywistości i gogle HTC Vive, które już w kwietniu zadebiutują na rynku konsumenckim.

Jak twierdzi tajwański dziennik Commercial Times, który powołuje się na anonimowe źródła, Wang rozważa przekształcenie sekcji HTC odpowiedzialnej za technologię Virtual Reality w samodzielny podmiot. Informacja ta spowodowała gwałtowny wzrost cen akcji firmy. Giełda w Tajwanie w odpowiedzi na doniesienia odnotowała 5,3-procentowy wzrost wartości akcji HTC.

Headset VR HTC Vive, który powstaje wraz z zaawansowanym systemem trackingu typu ‚room-scale’ umożliwiającym śledzenie ruchów użytkownika na obszarze o powierzchni do 4,5 x 4,5 metrów, jest największym konkurentem Oculus Rift na rynku PC. Gogle powstają wspólnie z gigantem branży gier, firmą Valve, dla której również jest to jeden z projektów strategicznych. Właściciele największej na świecie platformy dystrybucji gier (Steam) już od jakiegoś czasu wprowadzają zmiany w serwisie umożliwiające nadejście wirtualnej rewolucji.

HTC Vive Pre (HTC Vive DK2)
HTC Vive Pre (HTC Vive DK2)

Premiera platformy SteamVR już w kwietniu. Firma HTC wypuściła kilka dni temu drugą deweloperską wersję gogli o nazwie Vive Pre, która ostatecznie trafi w liczbie 7 tysięcy egzemplarzy do twórców gier i oprogramowania VR całkowicie za darmo.

Zamówienia przedpremierowe na wersję konsumencką zapowiedziane zostały na 29 lutego. HTC wydaje się być pewne swego, bowiem ostateczny dizajn, cenę oraz dokładną datę premiery, poznamy wcześniej niż wystartują preordery, dając tym samym czas swoim potencjalnym klientom na porównanie Vive do oferty Oculus VR. Przypomnijmy, cenę konsumenckich gogli Oculus Rift poznaliśmy w momencie startu preorderów. Na firmę spadła słuszna krytyka, bowiem wiele osób, które z niecierpliwością wyczekiwały uruchomienia zapisów, zostało zaskoczonych wyceną urządzania. Kwota 699 Euro (przesyłka ze wszystkimi kosztami do Polski – około 3300 zł) prawie dwukrotnie przekroczyła wcześniejsze sugestie pracowników Oculusa.

Mimo wszystko preordery Oculusa okazały się wielkim sukcesem. Pierwsza partia urządzeń rozeszła się w ciągu 14 minut. Osoby, które dziś złożą preorder na Oculus Rift CV1 muszą się liczyć z odbiorem paczki dopiero w lipcu, w związku z czym firma planuje intensyfikacje produkcji. Czy taki sam los spotka HTC Vive? Osobiście nie mielibyśmy nic przeciwko temu.

Zobacz także: HTC Vive Pre – co wiemy?.