HTC Vive

Firma HTC ujawniła podczas Mobile World Congress (MWC) w Barcelonie cenę konsumenckiej wersji swoich gogli wirtualnej rzeczywistości – HTC Vive. Urządzenie wyceniono na 799 dolarów, czyli o 200 dolarów więcej, niż konkurencyjny Oculus Rift. Oficjalna premiera headsetu odbędzie się 1 kwietnia.

Osoby, które zdecydują się złożyć zamówienie (zapisy przedpremierowe wystartują w poniedziałek 29 lutego) oprócz gogli Virtual Reality otrzymają dwa bezprzewodowe kontrolery SteamVR oraz dwie tzw. stacje bazowe „Lighthouse” odpowiedzialne za śledzenie pozycyjne gracza. Ponadto w zestawie znajdziemy dwie gry VR – Job Simulator: The 2050 Archives oraz Fantastic Contraption.

Vive Phone Services

Jedyną zapowiedzianą nowością w porównaniu do wersji deweloperskiej (HTC Vive Pre) jest nowa usługa o nazwie Vive Phone Services. Jej zadaniem jest ułatwienie użytkownikowi gogli korzystania z telefonu w momencie użytkowania gogli. Smartfon połączy się z headsetem bezprzewodowo poprzez Bluetooth, dzięki czemu możliwe stanie się prowadzenie rozmów i pisanie SMS-ów pozostając w wirtualnej rzeczywistości.

gogle HTC Vive

HTC Vive „Consumer Edition”

Zasadniczo konsumencki HTC Vive nie zmienił się od momentu niedawnej premiery drugiego „dev-kita” (HTC Vive Pre). Urządzenie w porównaniu do wypuszczonej niecały rok wcześniej pierwszej wersji deweloperskiej jest mniejsze i lżejsze od pierwowzoru, a także uzyskało nowy „konsumencki” wygląd. Ponadto usprawniono wnętrze gogli, tak by więcej osób mogło wygodnie zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości.

Headset wzbogacono o przednią kamerę, która pozwala zobaczyć świat zewnętrzny w momencie gdy mamy założone gogle. Przyda się to szczególnie w przypadku gdy podczas chodzenia po pokoju niebezpiecznie zbliżmy się do ściany. Wówczas zamiast wirtualnej rzeczywistości ujrzymy rzeczywisty widok miejsca, w którym się znajdujemy.

Zmianie uległy także należące do ekosystemu SteamVR Lighthouse stacje bazowe, wyglądem przypominające kostki, które od teraz będą pracować ciszej i zapewnią lepsze śledzenie użytkownika niż poprzednik. Z kolei dedykowany bezprzewodowy kontroler wirtualnej rzeczywistości stał się bardziej ergonomiczny i uzyskał technologię ‚haptic feedback’.

kontroler HTC Vive

W porównaniu do konkurencyjnych gogli Oculus Rift, urządzenie HTC wycenione zostało o 200 dolarów wyżej. Jednakże w zestawie znajdziemy wspomniane wcześniej bezprzewodowe kontrolery, których Oculusowy odpowiednik (Oculus Touch) sprzedawany będzie oddzielnie, dopiero około pół roku po premierze produktu.

Już 29 lutego firma HTC uruchomi procedurę zbierania zamówień przedpremierowych na HTC Vive. Pierwsze zestawy powinny dotrzeć do konsumentów 1 kwietnia.

HTC i Valve (współproducent gogli) poinformowali, że początkowo zestawy VR sprzedawane będę mieszkańcom 24 krajów, w tym Polski. Pozostałe państwa, które załapały się na pierwszą partię urządzeń to: USA, Wielka Brytania, Kanada, Niemcy, Francja, Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Islandia, Włochy, Holandia, Norwegia, Hiszpania, Szwajcaria, Irlandia, Szwecja, Tajwan, Chiny, Japonia, Australia i Nowa Zelandia.

Rekomendowana specyfikacja PC dla HTC Vive

Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 lub wyższa
Procesor: Intel i5-4590 / AMD FX 8350 lub wyższy
Pamieć RAM: 4GB+
System operacyjny: Windows 7 SP1 lub nowszy
Złącza: HDMI 1.4 lub DisplayPort 1.2
Port USB: 1x USB 2.0 lub nowszy