Pierwsze egzemplarze deweloperskiej wersji gogli wirtualnej rzeczywistości HTC Re Vive właśnie docierają do twórców gier i aplikacji VR, którzy wyrazili zainteresowanie produkcją oprogramowania współpracującego z platformą SteamVR.

Studia deweloperskie, z których część już od jakiegoś czasu projektuje gry dedykowane HTC Vive, w końcu mogą sprawdzić efekty swoich prac. W zestawach, które otrzymali oprócz samych gogli VR znalazły się również dwie stacje bazowe Lighthouse, dwa bezprzewodowe kontrolery Steam VR, wymagane okablowanie oraz podręcznik użytkownika, który w wersji online znajduje się tutaj.

HTC Vive tworzone jest przez tajwańskiego producenta telefonów komórkowych HTC we współpracy z Valve – właścicielami platformy dystrybucji cyfrowej gier Steam. Gogle zaprojektowano do pracy z częstotliwością 90Hz i umożliwiają śledzenie pozycyjne użytkownika za pomocą systemu Lighthouse składającego się z tzw. „stacji bazowych”. HTC Vive wyposażone zostały w dwa ekrany OLED o rozdzielczości 1200 x 1080.

Lighthouse Room Scale Tracking

Twórcy urządzenia nie zdecydowali się na sprzedaż „dev-kitów” wszystkich chętnym, tak jak ma to miejsce w przypadku deweloperskiej wersji Oculus Rift. Zamiast tego oczekują deklaracji dotyczących tworzonego projektu dla wirtualnej rzeczywistości, planowanej daty wydania oraz liczebności zespołu, które należy umieścić w zgłoszeniu. Studia, które przejdą selekcję otrzymają gogle HTC Vive Developer Edition za darmo. Na stronie steamcommunity.com znajduje się formularz rejestracyjny, który powinni wypełnić deweloperzy zainteresowani otrzymywaniem zestawu.

Konsumencka wersja HTC Vive powinna pojawić się w publicznej sprzedaży pod koniec 2015 roku, prawdopodobnie w listopadzie. Dotychczas nie poznaliśmy sugerowanej ceny urządzenia.