Wiadomo już do czego posłużą przednie kamery HTC Vive Pro. Dowiedzieliśmy się też nieco więcej na temat ceny headsetu.

Wraz z niedawną zapowiedzią gogli HTC Vive Pro pojawiły się spekulacje dotyczące dwóch przednich kamer, w które wyposażono urządzenie. Zastąpiły one pojedynczy sensor umiejscowiony w HTC Vive (1.0) na dole. Prawdopodobną ich funkcją wydawała się rozszerzona rzeczywistość, jednak w opinii pracownika warszawskiej firmy Immersion, który prezentował nam możliwości headsetu (zobacz nasze pierwsze wrażenia), kamery nie oferują na tyle wysokiej jakości obrazu, aby na dłuższą metę mogły być użyteczne w doświadczeniach AR.

Raymond Pao, wiceprezes HTC Vive, wyjaśnił dziennikarzowi serwisu Engadget ich przeznaczenie. Będą one wykorzystywane m.in. do wykrywania obiektów. Sensory przechwytują głębię na odległość około 1-2 metrów i wskazują obiekty w rzeczywistym świecie, których użytkownicy powinni unikać. Jak to będzie wyglądać ostatecznie jeszcze nie wiadomo, bowiem HTC cały czas zastanawia się jak zaimplementować tą funkcjonalność. System byłby uzupełnieniem obecnie wykorzystywanego rozwiązania ostrzegającego gracza, gdy ten znajdzie się zbyt blisko granicy wyznaczającej obszar bezpiecznego poruszania się w trybie roomscale.

Kamery zostaną wykorzystane również do śledzenia rąk. Nie chodzi jednak o system śledzący kontrolery ruchowe, lecz możliwość zobaczenia dłoni w wirtualnej rzeczywistości. HTC eksperymentowało już z „mroczną” grą, w której gracz mógł zobaczyć własną dłoń trzymającą pochodnię. Niemniej rozwiązanie nie jest dokładne i nie pozwala uzyskać precyzji porównywalnej z akcesorium Leap Motion. Producent gogli zamierza przyglądać się potencjalnym zastosowaniom kamer i aby ułatwić dalsze eksperymenty planuje wpuścić narzędzia deweloperskie dedykowane sensorom.

Wciąż nie znamy dokładnej ceny jaką przyjdzie nam zapłacić za HTC Vive Pro. Nieco więcej na ten temat możemy dowiedzieć się z rozmowy, którą przeprowadził Antony Vitillo z prezesem HTC Vive. Alvin Wang Graylin ujawnił, iż urządzenie będzie droższe niż HTC Vive:

„Nie mogę podać żadnych szczegółów, informacje o cenie zostaną ogłoszone w najbliższej przyszłości. (…) Jest to produkt skierowany do prosumenta [zbitka wyrazów „profesjonalista” i „konsument” – dop. red.] oraz profesjonalnego użytkownika. Podobnie jak w przypadku każdego produktu przeznaczonego dla profesjonalistów, będzie on droższy, niż istniejący produkt konsumencki”.

Obecnie HTC Vive sprzedawany jest w cenie 699€/599$. W dniu premiery można było go zamówić za 899€/799$.