Poznaliśmy ceny zapowiadanych na drugi kwartał 2017 akcesoriów dedykowanych goglom HTC Vive – Vive Trackera oraz Vive Deluxe Audio Strap.

Już za miesiąc (27 marca) firma HTC rozpocznie sprzedaż deweloperskiej wersji urządzenia o nazwie Vive Tracker. Jest to niewielki (99,65 x 42,27 mm), ważący 90 gramów gadżet przeznaczony do współpracy z goglami wirtualnej rzeczywistości HTC Vive. Nowe akcesorium, podobnie jak kontrolery ruchowe sprzedawane w zestawie z VR-owym headsetem, działać będzie bezprzewodowo i zapewni systemowi śledzącemu ruchy gracza kolejny punkt odniesienia.

Tracker będzie tak naprawdę bazą dla różnego rodzaju kontrolerów firm trzecich oraz prawdziwych przedmiotów, które będziemy chcieli przenieść do wirtualnej rzeczywistości. Podczas styczniowych targów Consumer Electronics Show zobaczyliśmy kilka przykładów zastosowania gadżetu w praktyce, m.in. z wykorzystaniem kija baseballowego, haptycznych rękawiczek, kontrolera w formie karabinu oraz… węża strażackiego, ale nic nie stanie na przeszkodzie aby podpiąć pod niego rakietę tenisową czy kij golfowy.

HTC zgodnie z obietnicą daną na CES 2017 rozpoczęto wysyłkę tysiąca bezpłatnych egzemplarzy Vive Trackera. Firma otrzymała w sumie 2300 zgłoszeń od deweloperów zainteresowanych wykorzystaniem urządzenia w swoich projektach. Ci, którym nie uda się załapać na darmowe „dev-kity” będą mogli je nabyć w cenie 100 dolarów za sztukę.

W związku z tym, że HTC chce dać trochę czasu deweloperom na stworzenie odpowiednich aplikacji, wersja konsumencka trafi do sprzedaży w późniejszym okresie tego roku.

W tym tygodniu podczas Game Developers Conference oraz Mobile World Congress powinniśmy zobaczyć nowe rodzaje doświadczeń współpracujących z Vive Trackerem.

Do ekosystemu SteamVR dołączy również Vive Deluxe Audio Strap, czyli nowa wersja paska podtrzymującego gogle HTC Vive na głowie. Zamiennik oprócz tego, że pozwoli na bardziej zaawansowaną regulację, wyposażony zostanie w zintegrowany zestaw słuchawek umożliwiających odbiór dźwięku przestrzennego (audio 3D).

Dotychczas użytkownicy tego headsetu, aby w pełni odciąć się od świata rzeczywistego musieli liczyć na własne słuchawki. Teraz drogą producentów gogli Oculus Rift, które tego typu rozwiązanie posiadają od samego początku, idzie także HTC.

Sprzedaż przedpremierowa Vive Deluxe Audio Strap rozpocznie się 2 maja dla wszystkich zainteresowanych. Za zamiennik oryginalnego paska zapłacimy podobnie jak za Vive Tracker – 100 dolarów. Cena ta nie dotyczy nabywców biznesowej wersji HTC Vive, którzy otrzymają go za darmo.