HTC przygotowuje dwa warianty samodzielnych gogli Vive. Amerykańsko-europejski i chiński.

Firma HTC ujawniła nowy wariant samodzielnych gogli wirtualnej rzeczywistości Vive przeznaczonych wyłącznie na rynek chiński. Urządzenie w przeciwieństwie do wersji amerykańsko-europejskiej, która opierać się będzie na ekosystemie Google Daydream (Google Play), wykorzysta autorski cyfrowy sklep HTC – Viveport.

W maju Google ogłosiło dwóch partnerów – HTC oraz Lenovo – którzy zbudują własne modele samodzielnych gogli VR. Firma z Mountain View nazywa je tak, ponieważ cała elektronika (m.in. procesor Snapdragon 835) zostanie wbudowana w urządzenie, łącznie z sensorami odpowiedzialnymi za śledzenie ruchów użytkownika w systemie typu „inside-out”. Z uwagi brak sklepu Google Play w Chinach firma HTC będzie jednak zmuszona wypuścić wersję lokalną, która możliwe, iż różnić się będzie nie tylko oficjalną platformą dla VR-owych treści.

Tracking samodzielnych gogli Daydream opiera się bowiem na połączeniu standardowych czujników pomiarowych takich jak żyroskop czy akcelerometr z technologią Google WorldSense umożliwiającą rozpoznawanie obrazów. Nie wiadomo w tym momencie czy trafi ona do chińskich headsetów.

Rozwiązanie nie wymaga żadnych zewnętrznych sensorów śledzących położenie gogli w przestrzeni, ponieważ headset będzie znał swoją dokładną lokalizację na podstawie wszelkiego rodzaju przedmiotów znajdujących się w naszym najbliższym położeniu. W przeciwieństwie do trackingu Daydream View, który śledzi wyłącznie ruch obrotowy głowy, WorldSense zapewnia 6 stopni swobody (6DOF), co pozwoli m.in. na robienie uników oraz odskakiwanie na bok w grze w dwa ognie.

Nie znamy jeszcze ceny samodzielnych gogli HTC i Lenovo oraz pozostałych modeli stworzonych przez firmy, które w późniejszym terminie dołączą do inicjatywy. Google twierdzi, iż zależeć to będzie od producenta i od tego na montaż jakiego wyświetlacza się zdecyduje, aczkolwiek możemy spodziewać się wyceny zbliżonej do kwoty jaką obecnie trzeba zapłacić za HTC Vive. Oczywiście w tym przypadku do kosztów nie będziemy musieli doliczać zakupu wysokiej klasy PC „VR-Ready”.

Headsety od HTC mają pojawić się w sprzedaży jeszcze w tym roku.