Coraz trudniejsza sytuacja finansowa producenta gogli HTC Vive.

HTC, tajwański producent gogli wirtualnej rzeczywistości Vive, przeżywa od dłuższego czasu poważne kłopoty finansowe. Niegdyś czołowy producent smartfonów dziś wiąże koniec z końcem nadrabiając sprzedażą VR-owych zestawów. Jak donosi Bloomberg firmę mogą wkrótce czekać poważne zmiany.

Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji kierownictwo HTC rozważa trzy scenariusze: pozyskanie inwestora, sprzedaż działu VR, bądź wydzielenie go z jednostki macierzystej. Jedną z możliwości ma być także sprzedaż całej firmy, aczkolwiek jest to opcja najmniej prawdopodobna z uwagi na szeroki zakres działalności azjatyckiego przedsiębiorstwa.

Według mediów zatrudniono już doradcę odpowiedzialnego za zbadanie każdego z wariantów, jednakże są to jedynie plotki, których z uwagi na politykę firmy nie skomentowano.

 • Bahus

  Nic dziwnego. Zrobili produkt typowo dla entuzjastów, kto chciał już go nabył. Dodatkowy brak rozwoju w tej materii i trzymanie na sztywno bardzo wysokich cen plus nadal drogie zestawy które pozwalają osiągać zadowalające rezultaty w VR… to mogło się skończyć tylko w jeden sposób. Może to i lepiej, ktoś przejmie pałeczkę po HTC i zacznie wreszcie rozwijać projekty. Szczerze to już dawno powinniśmy mieć gogle 4K a w zapowiedziach 8K.
  HTC nadal jednak promuje stary produkt więc czego się spodziewali. Dobrze że Oculus obecnie jest w miarę odporny finansowo. Jak pojawi się konkurencja to pewnie i oni zaczną się rozwijać. Na razie nie mieli powodów.

  • Mario M

   No to może konkurencja z Chin jak nowy Pimax 8k oparty już o tracking Valve wymusi szybką odpowiedź. Vive 2 i Rift 2 zapewne dodadzą śledzenie gałek ocznych. Gotowe rozwiązania już są, choćby od SMI, do tego Foveated Rendering i może najwyższe modele GPU następnej generacj oparte o Voltę pociągną to w pełnej płynności bez metod reprojekcji.

   • Bahus

    Ja myślę że już 1080Ti spokojnie powinien dać sobie radę.

 • Maciej Soinski

  A jeszcze niedawno były podejrzenia, że HTC zamknie dział telefonów i skupi się głównie na VR 🙂 Niestety 2017 przyniósł otrzeźwienie i już widać, że VR będzie bardzo wolno wychodził z niszy. Złośliwi mówią, że nigdy z niej nie wyjdzie i tylko AR się kiedyś upowszechni 🙂 FB, Valve, Google i Samsung mają dużo pieniędzy i mogą sobie pozwolić by tracić na biznesie VR przez wiele lat. HTC sprzedało chyba 2 fabryki telefonów, by doinwestować dział VR i wygląda na to, że powiedzieli sobie stop z VR.

 • Atakitamitu

  W Timsie USA jest artykol na ten temat. Wynika z niego ze jest troche na odwrot. HTC rozwaza sprzedaz calkowita dzialu komurek i prowadzi zawansowane rozmowy z Google (ktory to chce produkowac i rozwijac telefony Pixel ktore to dla googla produkuje i opracowuje wlasnie HTC). HTC chcialo skupic sie wylacznie na Vr. Ale google ma chrapke wieksza na dzial VR (rozwoj platformy Daydrem). Wydaje sie ze HTC cos sprzedac musi i nie koniecznie to co by chciala. W gre wchodzi takze polaczenie obu firm. Rozmowy toczone sa od poltorej roku – sprawa jest skomplikowana a przecikow nie wiele. To tak w skrocie – art jest bardzo obszerny.