Chiński koncern Huawei Technologies zaprezentował w Szanghaju nowe gogle wirtualnej rzeczywistości o nazwie Huawei VR. Nie będą one jednak konkurencją dla Oculusa i HTC Vive, lecz o swój rynek powalczą z goglami Samsung Gear VR.

Podobnie jak współtworzone przez Oculusa i firmę Samsung gogle Gear VR, urządzenie Chińczyków do działania potrzebować będzie konkretnego modelu smartfona. W tym przypadku będą to telefony z najnowszej oferty Huawei – P9, P9 Plus, a także obecny już na rynku Huawei 8 Mate. Wspomniane modele dysponują rozdzielczością ekranu wynoszącą 1920 x 1080 pikseli. To trochę mniej, niż rozdzielczość, którą posiadają obsługiwane przez Gear VR smartfony (2560 x 1440 pikseli).

Według producentów Huawei VR będzie w stanie symulować ekran o przekątnej 130 cali oglądany z odległości dwóch metrów. Dostępne pole widzenia wyniesie 95º (dla porównania Gear VR dysponuje 96-stopniowym FOV-em). Czas reakcji wyświetlacza to 20 ms.

Huawei VR wyposażono w opcję regulacji ostrości obrazu oraz jako pierwsze mobilne rozwiązanie na rynku także zaawansowany system dźwięku przestrzennego 3D dostępny, gdy podłączymy do gogli własne słuchawki. W trakcie prezentacji gogli poinformowano, że użytkownicy headsetu otrzymają darmowy dostęp do szerokiej bazy gier i multimediów VR, takich jak filmy i zdjęcia panoramiczne, a także 150 wirtualnych wycieczek w różne miejsca na całym świecie.

Firma nie podała jeszcze ostatecznej ceny sprzętu, ani daty premiery Huawei VR. W tej chwili nie wiadomo czy gogle pojawią w sprzedaży w Europie.