Wiemy już kto zastąpi Brendana Iribe na stanowisku CEO należącej do Facebooka firmy Oculus VR. Będzie nim były pracownik Google’a, a do niedawna prezes Xiaomi – Hugo Barra.

Hugo Barra został nowym szefem Oculus VR i zastąpił na tym stanowisku Brendana Iribe, który do niedawna piastował najwyższe stanowisko w należącej do Facebooka spółce. Brazylijczyk przez ostatnie trzy lata kierował nazywaną „chińskim Apple” firmą Xiaomi. Wcześniej zajmował się rozwojem systemu Android w Google.

Mark Zuckerberg ogłosił nominację na nowego szefa działu „Facebook VR” na swoim portalu. Z uwagi na to, iż Barra ciągle przebywa w Chinach, szef Facebooka zrobił sobie z nim zdjęcie w opracowywanej przez jego firmę aplikacji społecznościowej dedykowanej goglom Oculusa.

Z kolei Hugo Barra udostępnił na Twitterze wiadomość, w której potwierdził rozpoczęcie przygody z Oculusem/Facebookiem jako VP of virtual reality (VPVR). Będzie on jednak odpowiedzialny także za projekty związane z rzeczywistości rozszerzoną (Augmented Reality).

Dotychczasowy Oculus VR CEO – Brendana Iribe – od grudnia zeszłego roku zajmuje się już nową wewnętrzną grupą skoncentrowaną na rozwiązaniach PC-owych. Jest to kolejny po grupie mobilnej skupionej wokół gogli Gear VR, wydzielony oddział, którego celem jest przyśpieszenie prac nad rozwojem VR-owych urządzeń. W tym przypadku będą to gogle Oculus Rift i wszystkie technologie z nimi związane obejmujące m.in. wyświetlacze, optykę, grafikę, audio, rozpoznawanie obrazów, urządzenia peryferyjne, itp. Hugo Barra będzie sprawował nadzór nad obiema grupami.

Zmiany personalne nastąpiły także u konkurencji. Pracownik firmy HTC – Claude Zellweger – który jako VP of Design był m.in. jednym z projektantów headsetu HTC Vive, dołączył go załogi Google gdzie zajmie się mobilną platformą Daydream VR.