Intel zabrał na CES 2018 najmniejszy na świecie komputer spełniający wymagania topowych gogli VR.

W trakcie odbywających się właśnie w Las Vegas targów Consumer Electronics Show firma Intel zaprezentowała miniaturowy komputer NUC 8. Według producenta urządzenia jest ono w stanie zasilić topowe gogle wirtualnej rzeczywistości przy zachowaniu 90 klatek na sekundę.

Model o nazwie NUC8i7HVK (NUC Hades Canyon) wyposażony został w procesor Intel Core ósmej generacji i7-8809G oraz kartę graficzną Radeon RX Vega M GH. Na pokładzie mini PC-ta nie znajdziemy z kolei pamięci RAM i dysku twardego. Te będziemy musieli zorganizować sobie sami. NUC posiada slot pamięci RAM DDR4 (do 32 GB) oraz dwa sloty SSD M.2.

Urządzenie, które gabarytami (221 x 142 x 39 mm) zbliżone jest do klasycznego routera, posiada także m.in. siedem portów USB 3.1 (jeden z nich dedykowany został goglom VR), dwa porty HDMI 2.0a (4K 60Hz, HDR), dwa porty DisplayPort 1.3, a także dwa porty Thunderbolt 3 oraz 3,5 mm port audio.

Intel nie podał jeszcze ceny, w jakiej sprzedawany będzie miniaturowy komputer.

  • Marcin Kocyk

    Ciekawa propozycja – możliwość zabrania sprzętu do VR wszędzie ze sobą (niby laptopy też można, ale cóż). Jak cena byłaby przystępna to brzmi całkiem zachęcająco. Od dawna kusiło mnie żeby przyjrzeć się komputerom od Intela trochę bliżej.

    Przy okazji, o co chodzi z tym brakiem ceny? Nawet w filmie podają że to jest $999. Inne źródła, które znalazłem też powielają tę informację.

    • Mario M

      Bardzo ciekawy sprzęt, idealny do kafejek VR, wraz z Tpcast, czy WiGi. Z pewnością cena wraz z podatkami przekroczy $1k, plus kask VR.. Myślę że rynek masowy podbije Oculus Go i ponad 20 podobnych odpowiednikow powstających na Snapdragonie 821. Zdecyduje o tym wystarczająca rozdzielczość, (ciut lepsza od dzisiejszej generacji VR), mobilność i ułamek ceny ekosystemu PC VR. Sama technologia Wigi czy nowe wersje LTE otwierają możliwość strumieniowania z zewnątrz żeby wspomóc obliczenia (tryb pro) o możliwościach zbliżonych do PC VR.