Firma Jaunt, która wielokrotnie pojawiała się już na lamach naszego portalu, zapowiedziała własną, profesjonalną kamerę 360º wykorzystującą technologię Light Field. Urządzenie o nazwie kodowej „Neo”, nad którym prace trwały dwa i pół roku zbudowane zostało „od podstaw” dla zastosowań wirtualnej rzeczywistości.

Twórcy kamery obiecują m.in. wysoką rozdzielczość nagrywania filmów w 360-stopniach, technologie HDR, Time-lapse oraz Light Field 3D, a także odporność na warunki atmosferyczne. Tym co odróżnia kamerę Jaunt od innych podobnych tego typu konstrukcji jest wdrożenie wspomnianej wcześniej nowatorskiej technologii Light Field, która będzie mieć wielkie znaczenie dla gogli VR wykorzystujących śledzenie pozycji głowy użytkownika. Rozwiązanie może być Wam znane z aparatów fotograficznych Lytro Light Field Camera, które umożliwiają wyostrzanie dowolnego fragmentu zdjęcia już po jego wykonaniu. W przypadku wirtualnej rzeczywistości będzie mieć to kluczowe znaczenie, zważywszy na fakt, iż pozycja głowy użytkownika gogli VR często jest w ruchu i zmienia swoją odległość od wirtualnych obiektów znajdujących się w polu widzenia.

Jaunt już od dłuższego czasu tworzy eksperymentalne 360-stopniowe produkcje video przeznaczone na gogle wirtualnej rzeczywistości. Firma stworzyła już m.in. nagranie z koncertu Paula McCartneya, aplikację The Hobbit VR Experience, która powstała we współpracy z Warner Bros. w związku z premierą filmu Petera Jacksona – Hobbit: Bitwa Pięciu Armii, a także inne krótkie doświadczenia filmowe takie jak Kaiju Fury, Other Space czy The North Face: Climb pozwalające poczuć się jak profesjonalny wspinacz skałkowy i base-jumper.

Wszystkie aplikacje stworzone przez Jaunt można obejrzeć poprzez Google Cardboard lub podobne okulary VR działające w oparciu o smartfony z systemem Android i dostępne są do pobrania w tym miejscu.

Nie znamy w tej chwili ceny ani czasu, w którym kamera pojawi się w publicznej sprzedaży i czy w ogóle to kiedykolwiek nastąpi. Wiadomo natomiast, że urządzenie będzie dostępne dla partnerów Jaunt już w sierpniu 2015 i będzie przeznaczone raczej dla firm zainteresowanych tworzeniem profesjonalnych materiałów filmowych VR niż dla amatorów.