John Carmack
John Carmack

John Carmack – legendarny twórca gier i programista, a obecnie osoba odpowiadająca w Oculus VR za prace nad mobilnymi goglami Gear VR – zaapelował do miłośników technologii Virtual Reality, aby wstrzymali się z zakupem nowego telefonu do wrześniowej konferencji Oculus Connect 2.

Kilka dni temu współtwórca Gear VR – firma Samsung – zorganizowała konferencję „Unpacked”, podczas której zaprezentowano nowe modele smartfonów. Wśród nich znalazł się Galaxy Note 5, następca Note 4, na którym oparta została pierwsza wersja mobilnych gogli VR. Pewne zdziwienie może budzić fakt, iż podczas pokazu nie wspomniano nic na temat planowanej jeszcze tej jesieni finalnej wersji Samsung Gear VR, przypuszczalnie mającej działać właśnie ze wspomnianym Note 5. Według pojawiających się w sieci spekulacji, konsumencki Gear VR może być urządzeniem samodzielnym, niewymagającym do działania smartfona.

Samsung Gear VR

Aby uspokoić spekulacje, głos w dyskusji zabrał jeden z głównych projektantów mobilnego headsetu – John Carmack. Opublikował on na twitterze apel skierowany do wszystkich zainteresowanych goglami, aby wstrzymali się z zakupem telefonu do wirtualnej rzeczywistości do czasu zaplanowanej na 23-25 września konferencji Oculus Connect 2, na której ujawnionych zostanie wiele istotnych informacji.

Konferencja Oculus Connect 2, podobnie jak ubiegłoroczna edycja dedykowana została deweloperom tworzącym gry i oprogramowanie dla gogli Oculus Rift i Gear VR. W zeszłym roku najważniejszym wydarzeniem imprezy była była prezentacja prototypu „Crescent Bay”, na podstawie którego powstaje konsumencka wersja gogli Oculus Rift.

Oculus-Connect-2

Tegoroczna konferencja zostanie poświęcona również w dużej mierze zbliżającej się premierze konsumenckiego Oculus Rifta. Podobnie jak rok temu nie zabraknie wystąpień największych osobistości ze świata VR. W chwili obecnej zapowiedziano, że swoje „keynote” poprowadzą Brendan Iribe, Michael Abrash, oraz wspomniany John Carmack. Osoby zainteresowane uczestnictwem w Oculus Connect 2 więcej szczegółów znajdą na oficjalnej stronie konferencji.

Niewątpliwie w spekulacjach może być coś na rzeczy. Wyświetlacz Galaxy Note 5 nie różni się znacząco parametrami od swojego poprzednika. Tymczasem tydzień temu chiński producent wyświetlaczy EverDisplay Optronics pokazał, że możliwe jest już wyprodukowanie 6-calowego ekranu w technologii AMOLED o rozdzielczości 4K (3840×2160), przy gęstości upakowania pikseli na poziomie 734 ppi (punktów na jeden cal kwadratowy). Ekran został zaprojektowany z myślą o producentach gogli wirtualnej rzeczywistości. Wykorzystanie ekranu AMOLED pomoże w osiągnięciu niższych opóźnień, lepszego odwzorowania czerni oraz w uzyskaniu lepszego kontrastu.

Samsung także myśli o coraz większych rozdzielczościach. Jest szansa, że już w 2018 roku firma rozpocznie masową produkcję 5,75-calowych ekranów o rozdzielczości 11K (11264×6336) z gęstością pikseli na poziomie 2250 ppi. Co ciekawe podobno pozwolą one uzyskać efekt 3D również bez konieczności zakładania gogli VR. Samsung realizuje projekt ekranów 11K wraz z południowokoreańskim rządem. który przeznaczył na niego aż 26,5 milionów dolarów oraz z kilkunastoma lokalnymi i zagranicznymi firmami.