YouVisit - wirtualny uniwersytet
YouVisit (fot. sfgate.com)

Szef Facebooka – niejaki Mark Zuckerberg – od czasu przejęcia w marcu tego roku firmy Oculus VR często zaznaczał, że Oculus Rift ma potencjał, aby stać się najbardziej społeczną platformą komunikacji, jakie do tej pory powstały i zmienić sposób w jaki pracujemy, gramy, uczymy się i komunikujemy. Na razie Rift jest ciągle w fazie rozwoju, a programiści koncentrują się na tworzeniu gier, więc trudno sobie wyobrazić, jak te aplikacje społeczne miałyby wyglądać.

Z pomocą Facebookowi przyszła nowojorska firma YouVisit, która zajmuje się opracowywaniem wirtualnych wycieczek po największych uczelniach i kampusach uniwersyteckich. Wszystko po to, aby umożliwić przyszłym studentom zapoznanie się z uczelnią i dokonanie wyboru miejsca przyszłej edukacji. Jak wykazują badania istnieje spora grupa absolwentów, którzy przed podjęciem nauki nie mają okazji zapoznać się z tym co oferuje dana szkoła. Jest to zupełnie zrozumiałe zważywszy na fakt jakie odległości w stanach musi przebyć przyszły student, żeby zwiedzić interesujące go szkoły i przylegające im miasteczka akademickie, nie mówiąc już o poniesionych kosztach takiej wyprawy.

Firma opracowała już ponad 1000 wirtualnych wycieczek po uczelniach na całym świecie, głównie na terenie USA, a teraz wprowadza pilotażowy projekt 10 uniwersytetów, które będzie można zwiedzić za pomocą gogli Oculus Rift, między innymi słynnej Yale University. W związku z ograniczoną liczbą urządzeń wirtualnej rzeczywistości jaka jest w tej chwili w posiadaniu niewielkiej grupy entuzjastów technologii i programistów, będzie to na razie możliwe jedynie na terenie danych uczelni. Wycieczka YouVisit oferuje kilkadziesiąt 360-stopniowych panoramicznych zdjęć przedstawiających najważniejsze miejsca i obiekty jak np. sale wykładowe, obiekty sportowe, akademiki, laboratoria, biblioteki a nawet uczelniane stołówki.

Statystyki prowadzone przez YouVisit dowodzą, że uniwersytety które skorzystały z możliwości oferowanych do tej pory przez firmę, zanotowały średnio 30% wzrost realnych odwiedzin. Jak zatem można przypuszczać coraz więcej placówek oświatowych będzie chciało zaprezentować się w ten sposób przyszłym studentom, szczególnie tym którzy nie mogą pozwolić sobie na zwiedzenie wszystkich interesujących ich uczelni. Oczywiście tego typu wycieczka nie pozwoli na zapoznanie się ze szkołą w taki sam sposób jak podczas realnej wizyty, jednak może zachęcić do złożenia takiej wizyty osoby wstępnie niezainteresowane uczelnią.

Czy wizje Zuckerberga się spełnią? Na takie wnioski jest jeszcze chyba trochę zbyt wcześnie, ale za przykładem YouVisit mogą pójść kolejne firmy, oferujące wirtualne zwiedzanie całych miast lub muzeów. Ostatnim przykładem jest chociażby paryska mennica „Monnaie de Paris”, która podczas renowacji swojej siedziby zaoferowała zwiedzającym możliwość skorzystania z Oculus Rift i obejrzenia końcowego efektu przebudowy placówki. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.