Kaleidoscope VR Film Festival organizuje serię imprez World Tour, w tym najbliżej nas w Berlinie. Jest to pierwszy na świecie festiwal dedykowany wyłącznie filmowym i artystycznym doświadczeniom VR. Ich najnowszy program prezentuje najlepsze VR-owe rzeczy jakie są w tym momencie dostępne, w tym kilka światowych premier.

Festiwal oprócz Berlina odwiedzi także Paryż, Londyn, Amsterdam, Sztokholm, Tel Awiw, Melbourne, Tokyo, koreańskie Pangyo oraz niemiecką Kolonię. Wśród światowych premier dostępnych dla gości festiwalu znalazły się m.in. produkcje takie jak: „Mad God”, „Jet Lag”, „La Peri: A Prelude”, „The Marchland”, „Old Friend” oraz „Notes on Blindness”.

Łącznie pojawi się ponad 30 różnego rodzaju doświadczeń VR wykonanych w technologii 360-stopni, w tym najnowsza produkcja studia Baobab zatytułowana INVASION! Tak o producentach animacji VR wypowiadał się jakiś czas temu Phil Chen, założyciel HTC: „Baobab ma jedną z najsilniejszych drużyn w VR. Połączenie technologii, twórczego opowiadania i biznesowego talentu stawia Baobab w położeniu, dzięki któremu może stać się Pixarem wirtualnej rzeczywistości”.

W ramach festiwalu odbędą się także specjalne prezentacje aplikacji Tilt Brush, która jest dziełem studia Skillman & Hackett zakupionego w ubiegłym roku przez firmę Google. Oprogramowanie umożliwia intuicyjne tworzenie obrazów w przestrzeni 3D za pomocą gogli i kontrolera VR.

W trakcie tegorocznej edycji Kaleidoscope VR Film Festival zostaną wykorzystane najnowsze wersje dostępnych obecnie gogli wirtualnej rzeczywistości firm Oculus VR, HTC/Valve i Samsung. Wszystkie doświadczenia dostępne będą poprzez nową platformę cyfrowej dystrybucji treści VR – WEVR Transport.

Obecnie organizatorzy poszukują ludzi zainteresowanych wolontariatem przy berlińskiej i pozostałych edycjach festiwalu. Wolontariusze otrzymają dostęp do wszystkich prezentowanych filmów, darmowy VIP-owski bilet warty 99 Euro, limitowaną edycję koszulki, a jako bonus – obiad z organizatorami. Zainteresowani mogą wysyłać zgłoszenia w tym miejscu. Dobrze widziane doświadczenie w obsłudze headsetów VR lub umiejętność fotografowania i filmowania, a także znajomość języka angielskiego i niemieckiego.

Program i bilety można znaleźć tutaj. Festiwal zawita najbliżej Polski do Berlina. Impreza odbędzie się 22 marca.

O amerykańskiej edycji festiwalu pisaliśmy w ubiegłym roku w artykule: Startuje festiwal filmów Virtual Reality – Kaleidoscope VR. Poniżej relacja z edycji, która odbyła się w San Francisco.