W czerwcu bieżącego roku byliśmy świadkami zaskakującej premiery gogli wirtualnej rzeczywistości wykonanych z kartonu. Odpowiedzialna za pomysł firma Google zaszokowała świat technologii udowadniając, że już za kilka dolarów można zbudować własne okulary VR. Projekt, który początkowo wielu uznało jako żart, okazał się sporym sukcesem. Firma poinformowała na swoim blogu dla deweloperów, że już ponad 500 tysięcy sztuk kartonowych gogli znalazło swoich właścicieli.

schemat google cardboard

Podczas gdy producenci tacy jak Oculus VR, Samsung czy Sony pracują nad wysokiej jakości okularami VR, Google postawiło na prostotę. Opublikowano projekt, według którego każdy może samodzielnie zbudować gogle wykorzystując do tego karton, soczewki o ogniskowej 40mm, rzep, magnesy oraz gumkę recepturkę. Po złożeniu powstaje kartonowe pudełko z miejscem, w którym należy umieścić smartfona z systemem Android.

Idea gogli Cardboard powstała jako tzw. “20% time project”, czyli w trakcie programu dla pracowników firmy Google, który pozwala 20% czasu pracy przeznaczyć na rozwój własnego hobby. Jej twórcy – David Coz i Damien Henry z Google Cultural Institute w Paryżu – nie spodziewali się zapewne, że ich pomysł stanie się wkrótce projektem strategicznym firmy.

Okulary wirtualnej rzeczywistości od Google
Google Cardboard

W związku z rosnącą wciąż popularnością kartonowych gogli firma opublikowała nowy, ulepszony projekt mający na celu poprawę wygody podczas eksploatacji urządzenia. Uruchomiono także specjalną sekcję w Google Play Store, dzięki czemu użytkownicy będą mogli znaleźć wszystkie treści kompatybilne z Cardboard w jednym miejscu. Dla twórców udostępniono zestaw narzędzi deweloperskich SDK dla Androida oraz Unity, ułatwiając im tym samym opracowywanie aplikacji wirtualnej rzeczywistości. Firma ogłosiła również oferty pracy związane ze znajomością technologi VR.

Ci, którzy nie mają zamiaru własnoręcznie budować urządzenia, zawsze mogą je zakupić poprzez jednego z producentów polecanych przez Google lub w serwisach aukcyjnych gdzie można znaleźć m.in polskie kartonowe gogle SmartBox 3D.