Sixense STEM System
Sixense STEM System

Wszystko wskazuje na to, że osoby, które pod koniec 2013 roku wsparły Kickstarterowy projekt bezprzewodowego kontrolera STEM System, będą musiały jeszcze trochę poczekać na realizację obietnic Sixense. Nowy wewnętrzny harmonogram firmy zakłada wysyłkę pierwszych urządzeń w kwietniu przyszłego roku. Na osłodę opublikowano nowe materiały filmowe przedstawiające gry, które wraz z kontrolerem otrzymają pierwsi użytkownicy STEM System.

Cofnijmy się jednak do 2013 roku. Firma Sixense z sukcesem kończy crowdfundingową kampanię zbierając prawie 605 tysięcy dolarów – ponad dwa razy więcej niż pierwotnie zakładano. Początkowo urządzenia miały trafić do fundatorów w lipcu 2014 roku, jednak problemy wynikłe w trakcie realizacji projektu, spowodowały opóźnienie realizacji zamówień, które na dzień dzisiejszy wynosi 1,5 roku. A to nie wszystko bo najnowsze doniesienia mówią o kwietniu 2016, jako najbliższym możliwym terminie wysyłki.

Opóźnienia powstały w związku z ciągłym udoskonalaniem kontrolera. Sixense musiało m.in. od nowa przeprojektować urządzenie oraz oprogramowanie dla niego, gdyż STEM System nie mógł uzyskać FCC ID – certyfikatu wymaganego w USA dla wszystkich urządzeń elektrycznych. Aby go otrzymać twórcy musieli rozwiązać problem „odporności” na wyładowania elektrostatyczne. Firma jednak się nie poddaje i według najnowszych doniesień wszystkie wymagane testy przebiegły pomyślnie, a sam proces produkcyjny powinien rozpocząć się już wkrótce.

Kolejną dobrą wiadomością jest zestaw czterech gier demonstrujących możliwości kontrolera, które otrzymają wszyscy nabywcy STEM System. Wśród nich znalazło się doświadczenie pozwalające operować mieczem świetlnym (Slash), a także strzelnica (Shooting Range), golf (Putting Green) oraz strzelanie z łuku (ArcheryVR). Jak dema spisują się w praktyce możecie zobaczyć na poniższych materiałach filmowych.

Slash

Shooting Range

Golf – Putting Green

ArcheryVR

STEM System w swojej pełnej konfiguracji składa się z pięciu bezprzewodowych kontrolerów. Trzy mniejsze na specjalnych taśmach umieszczane są na kostkach oraz na głowie lub talii. Ich zadaniem jest dokładne określenie położenia w przestrzeni i ułożenia względem siebie tych części naszego ciała. Pozostałe dwa – większe i z przyciskami – trzymamy w dłoniach. Oprócz zlokalizowania naszych dłoni mogą one z powodzeniem udawać broń, sprzęt sportowy lub inne akcesoria gier wirtualnej rzeczywistości.

Sixense STEM System

Mimo ciągłego przekładania daty premiery na oficjalnej stronie Sixense cały czas można składać zamówienia na STEM System. Urządzenie sprzedawane jest w kilku wariantach w zależności od ilości elementów, z których ma się składać. Ceny zestawów wahają się od 300 do 580 dolarów.