Twórcy kontrolera Leap Motion umożliwiającego przeniesienie naszych dłoni do wirtualnej rzeczywistości zaktualizowali projekt nakładki doczepianej do gogli VR, aby dopasować go do pierwszej generacji konsumenckich headsetów Oculus Rift i HTC Vive.

Leap Motion jest precyzyjnym sensorem wykrywającym z bardzo dużą dokładnością ruchy palców dłoni. Urządzenie pozwala na śledzenie nawet minimalnych ruchów wszystkich palców, a w połączeniu z goglami VR, takimi jak Oculus Rift, a już wkrótce także HTC Vive, umożliwia przeniesienie dłoni do środowiska wirtualnej rzeczywistości. Mówiąc w skrócie, dzięki Leap Motion możemy zobaczyć własne dłonie i wszelkie ich ruchy, zwiększając w ten sposób efekt immersji, czyli wrażenia obecności w wirtualnym środowisku.

Premiera pierwszych konsumenckich wersji Oculusa i HTC Vive wymusiła na autorach Leap Motion skonstruowanie nakładki dopasowanej do nowych kształtów urządzenia. Dotychczas w sprzedaży dostępna była wersja współpracująca z drugą deweloperską wersją Oculus Rift (DK2), choć jak pokazał podczas niedawno zakończonego Pyrkonu vloger JackQuack, kontroler równie dobrze sprawdza się w rozwiązaniach mobilnych takich jak np. gogle Dreamz.VR.

W założeniach, które przyświecały twórcom urządzenia, kontroler gestów Leap Motion miał być pogromcą tradycyjnych myszek i klawiatur, lecz nie przyjął się na rynku kontrolerów PC. Już prawie zostałby zapomniany gdyby nie nieoczekiwany rozwój technologii wirtualnej rzeczywistości i powstanie gogli Oculus Rift.

W lutym tego roku zaprezentowano silnik Orion – rozwiązanie, które pozwala na dużo dokładniejsze śledzenie ruchów dłoni i poszczególnych palców, dzięki czemu interakcja z przedmiotami w środowisku VR stała się naturalna jak nigdy wcześniej. Orion jest połączeniem rozwiązania sprzętowego i oprogramowania, zbudowanym tym razem od początku z myślą o wirtualnej rzeczywistości. Dzięki tej technologii znacząco wzrosły możliwości „hand-trackingu”. Więcej na temat nowego silnika Leap Motion pisaliśmy w artykule „Śledzenie dłoni nigdy nie było tak dokładne…”

W oficjalnym sklepie Leap Motion można już składać zamówienia przedpremierowe. Nakładka sprzedawana jest w cenie 19,99€ i jej wysyłka rozpocznie się pod koniec maja. Z kolei koszt samego kontrolera, które jest w ciągłej sprzedaży, to w tej chwili wydatek rzędu 69,99€. Kupując w zestawie zapłacimy 79,99€.

View post on imgur.com