Project North Star dostępny na zasadzie Open Source.

Dwa miesiące temu producent kontrolera gestów Leap Motion ogłosił plan stworzenia platformy rozszerzonej rzeczywistości opartej na systemie śledzenia dłoni. W jej skład wchodzi referencyjny model headsetu AR wyposażonego w sensory zapewniające precyzyjny tracking ruchu dłoni, a także oprogramowanie na licencji Open Source.

Teraz firma poinformowała o opublikowaniu dokumentacji North Star. Leap Motion uruchomił w związku z tym nową stronę projektu, na której znajdziemy m.in. schematy mechaniczne i elektryczne wyjaśniające jak skonstruować headset. Zostały one udostępnione na licencji Apache 2.0.

„Naszym celem jest, aby projekt referencyjny był dostępny i niedrogi do zbudowania przy użyciu gotowych komponentów oraz części wydrukowanych na drukarkach 3D. Zarazem dopiero zaczynamy i czekamy na wasze opinie na temat tej pierwszej wersji” – czytamy na blogu Leap Motion.

Project North Star wyposażony został w podwójny ekran o rozdzielczości 2 x 1600 × 1400 wyświetlający obraz w 120 klatkach na sekundę. Pole widzenia urządzenia wynosi 100º, natomiast czujniki ruchu pracują z częstotliwością 150 Hz na obszarze 180 × 180 stopni.

To pierwszy oficjalny projekt Leap Motion powiązany z technologią Augmented Reality. Dotychczas firma koncentrowała się na implementacji systemu śledzenia dłoni w różnego rodzaju goglach Virtual Reality, w tym m.in. w ogłoszonym niedawno projekcie headsetu wirtualnej rzeczywistości dedykowanemu przedsiębiorstwom.