Leap Motion ujawnia Project North Star.

Producent kontrolera gestów Leap Motion ogłosił plan stworzenia platformy rozszerzonej rzeczywistości opartej na systemie śledzenia dłoni. W jej skład wejdzie referencyjny model headsetu AR wyposażonego w sensory zapewniające precyzyjny tracking ruchu dłoni, a także oprogramowanie na licencji open source.

Rozwiązanie o nazwie Project North Star wyposażone zostało w podwójny ekran o rozdzielczości 2 x 1600 × 1400 wyświetlający obraz w 120 klatkach na sekundę. Pole widzenia urządzenia wyniesie 100º, natomiast czujniki ruchu pracować będą z częstotliwością 150 Hz na obszarze 180 × 180 stopni.

Leap Motion nie zamierza na razie sprzedawać gotowego headsetu. Zamiast tego firma wkrótce opublikuje pełną specyfikację sprzętu i otwarte oprogramowanie. Według twórców projektu produkcja urządzeń na dużą skalę powstałych na bazie North Star może kosztować mniej niż 100 dolarów za sztukę.

„Mamy nadzieję, że te projekty zainspirują nową generację eksperymentalnych systemów AR, które zamienią dyskusję o tym, jak powinien wyglądać system AR, na to, jak powinno wyglądać doświadczenie AR” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Leap Motion.

To pierwszy oficjalny projekt Leap Motion powiązany z technologią Augmented Reality. Dotychczas firma koncentrowała się na implementacji systemu śledzenia dłoni w różnego rodzaju goglach Virtual Reality, w tym m.in. w ogłoszonym w ubiegłym miesiącu projekcie headsetu wirtualnej rzeczywistości dedykowanemu przedsiębiorstwom.