PHOBOS

Wirtualna rzeczywistość ma wiele zastosowań, a nowe pomysły rodzą się niemal każdego dnia. Przyda się nawet w medycynie. Dowodem na to jest jest start nowego projektu PHOBOS na IndieGoGo – platformy do wirtualnego leczenia lęków i fobii.

Różnego rodzaju fobie nękają dużą część dzisiejszego społeczeństwa. PHOBOS pozwoliłby na bezpośrednie zmierzenie się z naszymi lękami w bezpiecznym „zaciszu” wirtualnych gogli. Takie sesje byłyby dużo tańsze – każdy czynnik wywołujący lęk można „przywołać” za pomocą odpowiedniej aplikacji dostosowując jej intensywność do samopoczucia pacjenta. Wyobraźmy sobie leczenie w ten sposób lęku wysokości: na początku pacjent mógłby się zmagać z wyjściem na wirtualny balkon zawieszony na wysokości powiedzmy trzeciego piętra. Nie trzeba sobie tego wyobrażać lub szukać prawdziwych balkonów w okolicznych budynkach. Na kolejnych sesjach balkon znajdowałby się coraz wyżej. A wszystko w jednym pokoju i bez wchodzenia po schodach na coraz wyższe piętra. A gdyby w którymś momencie lęk okazał się zbyt wielki to zawsze można szybko wyłączyć aplikację i z powrotem wrócić na bezpieczną wysokość.

Firma PsyTech LLC planuje, by platforma zawierała aplikacje do leczenia najpopularniejszych fobii: lęku wysokości, lęku przed lataniem, lęku przed pająkami, ptakami i innymi stworzeniami, klaustrofobii oraz lęku przed otwartą przestrzenią. Twórcy chcą zebrać 25 000 dolarów na rozwinięcie projektu. Za wszystkie wpłaty są wdzięczni, a ci którzy wpłacą 45$ będą mogli wziąć udział w testowaniu wczesnych wersji aplikacji.