W sprzedaży pojawił się Lenovo Phab 2 Pro – pierwszy telefon komórkowy wspierający rewolucyjną technologię rozszerzonej rzeczywistości Project Tango.

Tak jak wcześniej zapowiadano smartfon Lenovo Phab 2 Pro stał się pierwszym na świecie telefonem korzystającym z dobrodziejstw technologii Augmented Reality – Project Tango. Urządzenie wyposażone zostało w 6,4- calowy wyświetlacz ISP, ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 652, układ graficzny Adreno 510, 4GB pamięci RAM oraz baterię o pojemność 4050 mAh.

Project Tango to technologia opracowywana przez firmę Google potrafiąca mapować otoczenie i przekształcać je na modele 3D. Opiera się ona na połączeniu rozwiązań sprzętowych i programowych wykorzystujących wbudowaną w telefon kamerę, czujnik głębokości oraz algorytmy będące w stanie określić położenie urządzenia w przestrzeni 3D. Amerykańska firma sugeruje nam abyśmy myśleli o Tango jako nowym rodzaju systemu nawigacji. Podczas gdy tradycyjny GPS pozwala zlokalizować przybliżone miejsce na ziemi, Tango idzie o krok dalej i określa naszą pozycję w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy.

Jednym z przypadków demonstrujących możliwości Tango jest aplikacja Google Measure. Urządzenia z zaimplementowaną nową technologią AR będą w stanie np. zmienić odległości pomiędzy przedmiotami znajdującymi się w pokoju. W praktyce wygląda to mniej więcej tak:

Według Google rozpoznawanie obrazów i tracking 3D stanie się wkrótce istotną częścią mobilnych doświadczeń, począwszy od rozwiązań nawigacyjnych dla rozszerzonej rzeczywistości, po robotykę. Zyskają także aplikacje Virtual Reality. Dzięki wykorzystaniu technologii Tango będą świadome swojej pozycji i otoczenia, w którym się znajdują. W założeniach wygląda to na świetny pomysł na „wewnętrzny” bezprzewodowy system trackingu dla gogli wirtualnej rzeczywistości. Pozwoli to m.in. na organizowanie konferencji VR, w których pozycje osób biorących w nich udział, pokrywać się będą z miejscami, w których znajdują się w rzeczywistości.

Dokładne pomiary to jedynie wierzchołek góry lodowej potencjalnych zastosowań. Na blogu Google opublikowano listę z przykładami wykorzystania Tango w praktyce wraz z odnośnikami działających aplikacji. Oprócz wspomnianej wcześniej aplikacji pomiarowej Google Measure znajdziemy tam m.in.:

  • Domino World – aplikację umożliwiającą błyskawiczne stawianie domina
  • Solar Simulator – symulator Układu Słonecznego
  • Hot Wheels, Wild Wild Race oraz Car Racing – gry wyścigowe
  • Raise – wirtualne zwierzaki
  • Woorld – budowanie cyfrowych światów

W ubiegłym roku firma Google zorganizowała konkurs, w którym nagrodziła najlepsze pomysły w wykorzystujące technologię Project Tango. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.

Project Tango

Smartfon „Tango-ready” Lenovo Phab 2 Pro sprzedawany jest w cenie 499 dolarów. Wkrótce na rynku powinny pojawić się wyposażone w tą technologię rozwiązania innych producentów.