Nie tylko firma Mattel zaprezentowała w tym tygodniu nowy headset VR. Własne rozwiązania ujawnili kolejni wielcy gracze branży elektronicznej.

Panasonic

Panasonic VR HMD prototyp

Japoński koncern Panasonic zaprezentował na prywatnym pokazie w Tokio prototyp własnych gogli wirtualnej rzeczywistości, które być może już niedługo staną w szranki z Oculusem i podobnymi tego typu rozwiązaniami działającymi z komputerami stacjonarnymi PC. Według informacji pochodzących z serwisu Nikkei Technology, urządzenie wyposażono w ekran OLED wyświetlający obraz w 75 klatkach na sekundę. Zakres pola widzenia wynosi 90 stopni.

Prototyp Panasonica wyróżnia się nietypowym sposobem montażu. Zamiast górnego paska przytrzymującego gogle VR na głowie, zastosowano specjalne końcówki, przez które przekłada się uszy. Nie wiadomo czy takie rozwiązanie znajdzie się w końcowym produkcie dla konsumentów, jednak według przedstawicieli firmy, urządzenie jest dzięki temu wygodniejsze w noszeniu niż Oculus Rift.

Panasonic pokłada w swoim headsecie duże nadzieje, szczególnie w związku z Igrzyskami Olimpijskimi w 2020 roku, które odbędą się właśnie w stolicy Japonii. Firma planuje nagrać niektóre wydarzenia i konkurencje sportowe za pomocą 360-stopniowej kamery, również pokazanej podczas prezentacji. Nie ujawniono natomiast szczegółowej specyfikacji technicznej, ceny oraz daty premiery wersji sklepowej urządzenia.

LG VR for G3

LG VR for G3

Pomysł LG to rozwinięcie idei mobilnych Google Cardboard z tym, że zamiast papierowej otrzymujemy plastikową, bardziej solidną obudowę, przypominającą trochę konkurencyjne gogle Samsung Gear VR. Niestety w odróżnieniu od HMD Samsunga adapter pozbawiony będzie „wnętrza”, czyli czujników takich jak akcelerometr oraz żyroskop, których rolę przejmie telefon. Urządzenie współpracuje z flagowym smartfonem LG G3 i będzie dołączane za darmo przy zakupie telefonu. Podobnie jak w przypadku kartonowych gogli, sterowanie „VR for G3” obywać się będzie za pomocą neodymowego magnesu pierścieniowego znajdującego się z boku obudowy.

Smartfon LG G3 wyróżnia się 5,9-calowym ekranem o rozdzielczości 2560 x 1440 (Quad HD) z zagęszczeniem pikseli wynoszącym 538 PPI. VR dla G3 współpracuje z zestawami słuchawkowymi Bluetooth jak również ze wszystkimi aplikacjami dla wirtualnej rzeczywistości dostępnymi w oficjalnym sklepie Andrioda. Zestawy zawierające LG G3 wraz z darmowym adapterem mają pojawić się w sklepach w niektórych krajach jeszcze w tym miesiącu. Na chwilę obecną nie wiadomo czy i kiedy urządzenie trafi oficjalnie do Polski.