AMD – jeden z największych na świecie producentów układów scalonych – ogłosił podczas Game Developers Conference w San Francisco własny VR Software Development Kit „Liquid VR”. Celem przyświecającym powstaniu uniwersalnego SDK dla gogli wirtualnej rzeczywistości jest rozwój technologii Virtual Reality i wyeliminowanie wszelkich dolegliwości takich jak np. choroba lokomocyjna.  Chcą to osiągnąć poprzez zapewnienie graczowi płynnej rozrywki, co wydaje się być dosłownym nawiązaniem do nazwy inicjatywy.

Firma rozpoczęła pracę nad Liquid VR ponad rok temu, tuż po spotkaniu z twórcami Oculus Rifta i wygląda na to, iż obie firmy od tego czasu ściśle ze sobą współpracują. SDK podczas GDC 2015 zaprezentowano na najnowszym prototypie Oculus VR – Crescent Bay. Według słów przedstawiciela AMD prezentującego możliwości systemu „Możesz podłączyć Oculus Rift do PC i rozpocząć renderowanie 3D bezpośrednio do headsetu, nawet bez konieczności korzystania z Oculus SDK”. Będzie to możliwe dzięki technologii „Direct to Display”, pozwalającej na wyeliminowanie konieczności pośrednictwa oprogramowania gogli VR z układem graficznym, zwiększając dzięki temu wydajność i przyśpieszając przepływ danych.

Jednak głównymi założeniami stojącymi za ideą Liquid VR, poza zmniejszeniem opóźnień, jest eliminacja niestabilności wyświetlanego w goglach obrazu oraz dążenie do osiągnięcia fotorealizmu. Niepożądane zjawiska, takie jak drganie i zacinanie obrazu, potrafią zepsuć odbiór nawet najbardziej imersyjnych doświadczeń VR i zniechęcić potencjalnych przyszłych użytkowników technologii. Dlatego współpraca producenta procesorów i firm tworzących headsety VR jest taka ważna dla rozwoju wirtualnej rzeczywistości. AMD przewiduje, że rozwiązania Liquid VR wykorzystywane będą nie tylko w grach, ale także w edukacji, medycynie, szkoleniach, wirtualnych serwisach społecznościowych oraz w innych rodzajach rozrywki. Pierwsza wersja Liquid VR jest już dystrybuowana wśród firm współpracujących z AMD, więc wkrótce powinniśmy się przekonać jak założenia SDK spisują się w praktyce.