Na portalu Indiegogo trwa zbiórka funduszy na projekt 180-stopniowej kamery VR – LucidCam. Twórcy urządzenia zamierzają konkurować z 360-stopniowymi odpowiednikami przede wszystkim ceną i prostotą obsługi.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy możemy zaobserwować wzmożony ruch w branży producentów kamer 360º przystosowanych do nagrywania treści przeznaczonych dla gogli wirtualnej rzeczywistości. Swój udział w podziale dopiero rodzącego się nowego rynku zapowiedziały już m.in. takie firmy jak GoPro, Nokia, Lytro, Jaunt czy choćby polska firma Bivrost, jednak ich urządzenia nie będą tanie i proste w obsłudze. Zaradzić tym problemom ma niewielka kamera LucidCam, która zaoferuje kompromis w postaci o połowę mniejszego zasięgu nagrywanego obrazu ale w zamian będzie stosunkowo niedroga i przeznaczona do obsługi przez każdego.

Urządzenie pozwoli robić zdjęcia i nagrywać trójwymiarowe materiały filmowe w 180 stopniach w rozdzielczości Full HD (1080p dla każdego oka). Wadą kamery wydaje się być niska liczba rejestrowanych klatek na sekundę. 30 FPS to zdecydowanie za mało jak na potrzeby wirtualnej rzeczywistości ale może to jeszcze się zmienić bowiem twórcy projektu zapowiadają dodanie kolejnych ulepszeń w przypadku przekraczania kolejnych progów finansowania. Na razie ujawniono, że w przypadku zebrania kolejnych 50 tys. dolarów kamera otrzyma wodoszczelne etui. W planach jest również umożliwienie połączenia trzech LucidCam w jedną kamerę 360º.

Jedynie 180 stopni to spore ograniczenie w goglach VR przystosowanych do obsługi 360º. Z drugiej jednak strony nie zawsze pełny widok jest wymagany aby cieszyć się wirtualnym doświadczeniem. Istnieją także przypadki, gdy autor filmu po prostu nie chce być uwieczniony na nagraniu albo nie interesuje go rejestracja stojącej za plecami ściany lub innych obiektów. Wśród osób, które potrafią przełknąć wymienione wady, LucidCam może być ciekawą alternatywą wobec mających kosztować nawet 100 tysięcy dolarów kamer 360º.

Samo urządzenie waży 225 gram i jest na tyle nieduże, że powinno zmieścić się w kieszeni. Twórcy przewidzieli także alternatywne sposoby mocowania kamery z wykorzystaniem szelek lub czapki. LucidCam posiada wyjście HDMI, dwa mikrofony, a czas pracy baterii wynosi około godziny. Nagrane materiały odtworzymy zarówno na kartonowych goglach typu Cardboard (Android/iOS) jak i PC-towych headsetach takich jak Oculus Rift czy HTC Vive.

Aktualna cena na Indiegogo wynosi 349 dolarów. Zbiórka zakończy się pod koniec grudnia, a dostawa pierwszych sztuk urządzenia powinna rozpocząć się w lipcu 2016 roku.