Podczas zakończonej w zeszłym tygodniu konferencji GDC 2015 zaprezentowano interesujący gadżet dla wirtualnej rzeczywistości – podpinaną do gogli Oculus Rift maskę FeelReal. Będące jeszcze w fazie projektu urządzenie nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Gdyby troszeczkę zmienić design i dodać czarny kaptur z powodzeniem można udawać Lorda Vadera. Naszym zdaniem jednak warto zwrócić baczniejszą uwagę na propozycję firmy FeelReal.

Maska wyposażona jest bowiem w dmuchawę ciepłego i zimnego powietrza, rozpylacz zapachów, silnik wywołujący wibracje maski oraz mikrofon. Dodatkowo potrafi „ochlapać” użytkownika sztuczną mgiełką. Wszystko to razem wprowadza do wirtualnego świata coś czego nam jeszcze brakowało: zapachy i warunki atmosferyczne. Dzięki masce można poczuć podmuch na policzku oraz zachłysnąć się zapachem kwiatów na łące. „Tamten” komputerowy sztuczny świat coraz bardziej przypomina nasz.

FeelReal wyposażono w zbiorniki zapachów, które można uzupełniać podobnie jak tusz w drukarce. Dostępnych jest kilka aromatów: dżungli, kwiatów, trawy, ognia, metalu, oceanu oraz prochu. Według producentów maska współpracuje z większością najpopularniejszych gogli wirtualnej rzeczywistości i poza Oculus Rift jest kompatybilna również m.in. z Samsung Gear VR, Project Morpheus oraz Zeiss VR One.

FeelReal2

Musimy niestety zmartwić wszystkich entuzjastów idei zapachowej maski. Urządzenie pokazane na GDC zebrało mieszane opinie. Z jednej strony jest to pewnego rodzaju innowacja, próbująca oszukać kolejne nasze zmysły. Z drugiej strony mocno niedopracowana i nie chodzi tu tylko o wagę i gabaryty lecz także o nie najlepszą jakość oferowanych zapachów. Według twórców ostateczna wersja gadżetu będzie „trzy razy mniejsza i trzy razy lżejsza”.

FeelReal nie jest pierwszym tego typu projektem. Już w latach 60′ zeszłego wieku amerykański wizjoner Morton Heilig opatentował maszynę do gier o nazwie Sensorama, która pozwalała graczom na motocyklową przejażdżkę ulicami Brooklynu. Urządzenie przez wielu uznawane za pierwszą na świecie maszynę Virtual Reality, umożliwiało graczom doświadczenie uczucia wiatru na twarzy, wibracji w motocyklowym siedzeniu, zapachu miasta oraz widoku 3D.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany zakupem FeelReal, TUTAJ można złożyć pre-order. W cenie 250 $ znajdzie się również kilka darmowych wkładów z zapachami.