Mattel View-Master VR

Mattel – największy na świecie producent zabawek – oraz firma Google zaprezentowały dziś na konferencji prasowej w Nowym Jorku nowy mobilny headset VR nawiązujący do popularnych w ubiegłym stuleciu stereoskopów View-Master. Urządzenie jest rozwinięciem idei tanich, kartonowych okularów VR, dostępnych dla każdego posiadacza smartfona.

Klasyczne urządzenia z serii View-Master swoje złote czasy przeżywały na przestrzeni XX wieku i były przyrządami optycznymi, służącymi do obserwowania fotografii trójwymiarowych. Wykorzystywały specjalne klisze zawierające stereoskopowe fotografie składające się z dwóch zdjęć tego samego obiektu, wykonanych z różnych punktów widzenia. Tworzono w ten sposób wrażenie przestrzenności i trójwymiarowości oglądanej sceny.

Nowy View-Master jest plastikowym headsetem współpracującym z telefonami z systemem Android. Urządzenie pozwoli uruchomić wszystkie aplikacje dostępne na Google Cardboard oraz dedykowaną aplikację od firmy Mattel. Co ciekawe nie zrezygnowano z oryginalnej koncepcji wykorzystania klisz. Teraz będą mogły być wczytane przez wbudowaną w telefon kamerę i otworzą nowe możliwości dla urządzenia. Poniższy film prezentuje koncepcję działania View-Mastera i sposób wykorzystania klisz.

Mattel VR View-Master kosztować będzie 29,99$ i trafi do sklepów jesienią 2015r. W zestawie znajdziemy przykładowe klisze, natomiast dodatkowe będzie można dokupić w pakiecie za 14,99$. Według twórców urządzenie skierowane będzie do młodszego grona odbiorców.