Mattel View-Master VR

W trakcie konferencji Toy Fair 2016 w Nowym Jorku firma Mattel zapowiedziała nową wersję mobilnych gogli wirtualnej rzeczywistości View-Master. Urządzenie trafi do sprzedaży jesienią tego roku.

Nowa wersja gogli – nazwana View-Master DLX – uzyska kilka usprawnień w porównaniu do zeszłorocznej edycji. Zmiany obejmą soczewki, które zostały udoskonalone oraz złącze słuchawkowe. Ponadto plastikowy headset będący bardziej zaawansowaną wersją gogli Cardboard wzbogaci się o pokrętło regulacji ogniskowej. Opcję tę docenią przede wszystkim osoby na co dzień noszące okulary.

Klasyczne urządzenia z serii View-Master swoje złote czasy przeżywały na przestrzeni lat 60′ i 70′ XX wieku i były przyrządami optycznymi, służącymi do obserwowania fotografii trójwymiarowych. Wykorzystywały specjalne klisze zawierające stereoskopowe fotografie składające się z dwóch zdjęć tego samego obiektu, wykonanych z różnych punktów widzenia. Tworzono w ten sposób wrażenie przestrzenności i trójwymiarowości oglądanej sceny.

Nowy View-Master jest plastikowym headsetem współpracującym z telefonami z systemem Android. Urządzenie pozwala uruchomić wszystkie aplikacje dostępne na Google Cardboard oraz dedykowaną aplikację od firmy Mattel. Co ciekawe nie zrezygnowano z oryginalnej koncepcji klisz. Teraz będą mogły być wczytane przez wbudowaną w telefon kamerę i otworzą nowe możliwości dla urządzenia. Poniższy film prezentuje koncepcję działania View-Mastera i sposób wykorzystania klisz.

Udoskonalona wersja View-Mastera zadebiutuje jesienią. W ostatnich dniach w ofercie sprzedaży sklepu Apple pojawiła się obecna wersja headsetu przystosowana do telefonów marki iPhone (zawiera adapter zgodny z telefonami iPhone 5, iPhone 5c, oraz iPhone 5s). Gogle sprzedawane są w cenie 30 dolarów. Jest to pierwsze urządzenie wirtualnej rzeczywistości, które można kupić w oficjalnym sklepie amerykańskiego giganta.