Zwiedzanie starożytnych, nieistniejących już światów antycznych cywilizacji to jedno z częściej wspominanych zastosowań dla rodzącego się dopiero od kilku lat przemysłu wirtualnej rzeczywistości. Amerykańskie studio Eightfold VR postanowiło wykorzystać nadarzającą się okazje i stworzyło doświadczenie VR opowiadające historię i pozwalające zwiedzić stanowiska archeologiczne badające starożytną Mezoamerykę.

Meso VR to edukacyjny projekt, który zaoferuje każdemu użytkownikowi gogli Oculus Rift DK2 wirtualną podróż do przeszłości, do czasów świetności cywilizacji Majów. Aplikacja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to szybka lekcja historii na temat narodzin, wzrostu oraz ostatecznego upadku ówczesnej Ameryki Środkowej i opowieść o tym w jaki sposób Majowie stali się dominującą kulturą w okolicy. Następnie doświadczenie przenosi widza do współczesnej strefy archeologicznej Hochob, w której prowadzone są prace wykopaliskowe. W tym czasie lektor opowie nam więcej na temat zrekonstruowanych w Virtual Reality obiektów.

Meso VR można pobrać bezpłatnie na platformie Oculus Share. Studio Eightfold VR planuje w przyszłości rozbudować doświadczenie o kolejne obiekty.