W Vancouver w trakcie konferencji TED 2016 odbyła się prezentacja nowej generacji okularów rozszerzonej rzeczywistości firmy Meta. W opinii wielu osób urządzenie nazwane Meta 2 znacznie przewyższa możliwościami cieszący się dużym zainteresowaniem podobny projekt okularów AR – Microsoft Hololens.

„Dzisiejsze komputery są tak niesamowite, że możemy nie zauważyć, jakie są tak naprawdę okropne. Przyszłość komputerów nie znajduje się wewnątrz ekranów. Ona jest właśnie tutaj, w nas… Wy jesteście systemem operacyjnym, wy żyjecie pomiędzy oknami” – powiedział Meron Gribetz (Meta CEO) podczas prezentacji produktu.

Pokaz Meta 2 mógł przypominać to do czego przyzwyczaiła nas firma Microsoft przy demonstracjach swojej holograficznej technologii Hololens. Skojarzenia potęguje fakt, że nowa generacja okularów będzie urządzeniem posiadającym podobne możliwości, a w opinii osób, które je już testowały, nawet przewyższającym rozwiązanie Microsoftu.

Raport Mniejszosci

Podobnie jak Hololens okulary Meta 2 działają na zasadzie nakładania cyfrowych elementów na rzeczywisty obraz widziany w naturalny sposób przez użytkownika headsetu. Może on nimi dowolnie manipulować za pomocą gestów dłoni, podobnie jak w słynnej scenie z filmu „Raport mniejszości”.

Zgromadzeni na widowni goście obejrzeli m.in. pokaz rozmowy na żywo z osobą reprezentowaną za pomocą fotorealistycznego hologramu, a także wiele różnych czynności takich jak oglądanie filmów, sprawdzanie poczty e-mail, czy przeglądanie modeli 3D. Według Gribetza wkrótce będziemy mogli wyrzucić tradycyjne monitory, bo nie będą już nam do niczego potrzebne.

Robert Scoble, znany bloger, futurysta i autorytet w świecie nowoczesnych technologii, określił okulary Meta 2 najważniejszym wynalazkiem od czasu powstania Macintosha. Scoble dostrzegł m.in. znacznie większy zasięg pola widzenia, niż w konkurencyjnym projekcie Microsoft Hololens. Podobnie jak on myśli wiele innych wpływowych osób, które miały okazję przetestować urządzenie. Firma przygotowała wideo z ich wypowiedziami.

Meta 2 tak jak wcześniejsza wersja okularów – ufundowana na Kickstarterze Meta 1 – jest wciąż urządzeniem deweloperskim i podobnie jak w przypadku Hololens wydaje się, że w pierwszej kolejności swoje skrzydła rozwinie na rynku biznesowym. Premiera w połowie 2016 roku.

Na stronie producentów Meta 2 pojawił się licznik odmierzający czas do 2 marca, kiedy to firma ma zamiar ujawnić więcej szczegółów na temat nowych okularów rozszerzonej rzeczywistości.