Windows Holographic

Od czasu niespodziewanej zapowiedzi okularów rozszerzonej rzeczywistości Microsoft Hololens w styczniu tego roku, firma z Redmond nie kwapiła się z ujawnianiem kolejnych szczegółów tego niewątpliwie ciekawie zapowiadającego się projektu. Aż do teraz. W środę w San Francisco rozpoczęła się największa konferencja Microsoftu – Build 2015.

Podczas prezentacji poświęconej Hololens dowiedzieliśmy się o kilku ważnych właściwościach okularów będących połączeniem technologii Augmented Reality i Virtual Reality. Urządzenie jest tak naprawdę komputerem z Windows 10, na którym uruchomimy wszystkie aplikacje działające z tym systemem. Każda z takich aplikacji na Hololens będzie wyświetlana w postaci hologramu. Okulary posiadają możliwość podłączenia do sieci co zostało zaprezentowane na przykładzie lekcji biologii, podczas której nauczyciel i uczniowie przyglądali się wspólnie modelowi 3D ucząc się anatomii człowieka.

Głównym punktem prezentacji było ujawnienie platformy Windows Holographic, którą zaprezentowano w ten oto sposób:

Na powyższym materiale widzimy pokój wypełniony aplikacjami w postaci hologramów rozmieszczonymi w różnych miejscach pomieszczenia. Prezenter za pomocą gestów i komend głosowych uruchamia kolejne elementy otoczenia i swobodnie rozmieszcza je w dowolnym widocznym obszarze. Aplikacje takie jak Skype, przeglądarka internetowa, czy odtwarzacz video są w pełni skalowalne, więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby za pomocą kilku ruchów dłońmi wyświetlić film na wielkim ekranie.

Jednak to nie wszystko. HoloLens współpracować będzie z urządzeniami IoT (Internet of Things – Internet rzeczy), co pokazano na przykładzie robota zbudowanego na bazie platformy Raspberry Pi, który po części składał się z wyświetlanego hologramu.

Urządzenie powinno zainteresować również architektów. Podczas pokazu zaprezentowano możliwości Hololens w wirtualnym projektowaniu budynków. Pracownicy budowlani zamiast przeglądać tradycyjne papierowe plany, będą mogli obejrzeć trójwymiarową makietę, powiększyć ją, a nawet po niej pospacerować. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, podczas której kierownik budowy przeglądając hologram budowanego obiektu w 3D zauważa błąd i błyskawicznie łączy się z projektantem przez Skype analizując zaistniałą sytuację i wprowadzając natychmiastowe poprawki.

Setki egzemplarzy Hololens zostały udostępnione uczestnikom konferencji. Microsoft nie ujawnił nic na temat daty premiery ani ceny urządzenia.

Zobacz także: Microsoft HoloLens – co wiemy?