Rozwiązała się zagadka tajemniczych inwestorów, którzy przywrócili do życia aplikację społecznościową AltspaceVR.

Pod koniec lipcu wydawało się, że Altspace – jedna z pierwszych i najpopularniejszych aplikacji typu ‚social VR’ – na stałe zniknie z wyświetlaczy popularnych gogli wirtualnej rzeczywistości. Jej twórcy w związku z problemami finansowymi podjęli decyzję o wyłączeniu serwerów utrzymujących wirtualny świat przy życiu. Sprawą zainteresował się nawet Palmer Luckey, twórca gogli Oculus Rift, który zapytał śledzących go użytkowników Twittera czy powinien spróbować uratować AltspaceVR.

Ostatecznie w sierpniu autorom aplikacji udało się nawiązać kontakt z potencjalnymi inwestorami. Jednym z nich okazał się Microsoft. Podczas dzisiejszej konferencji poświęconej goglom Windows Mixed Reality firma z Redmond poinformowała o nabyciu AltspaceVR.

Obecnie aplikacja dostępna jest bezpłatnie dla użytkowników gogli Oculus Rift, HTC Vive, Samsung Gear VR oraz Google Daydream. W związku z dzisiejszym ogłoszeniem możemy spodziewać się wsparcia Altspace także dla nadchodzących headsetów z serii Windows MR.

Goście wirtualnego świata Altspace już od ponad dwóch lat mogą korzystać z wielu lokacji takich jak wielka, futurystyczna sala kinowa z balkonami, Tea Garden, czy pustynna wyspa. Autorzy aplikacji przygotowali m.in. pokój medytacji, przestrzeń przeznaczoną dla prywatnych spotkań, a nawet pomieszczenie, w którym można zagrać na wielkim stole w klasyczną grę fabularną Dungeons & Dragons. Wielokrotnie organizowane były także różnego typu imprezy okolicznościowe, takie jak koncerty, wieczory karaoke, meetupy czy występy stand-uperów.